Az első körben a 60 lakásnál nagyobb társasházak energiakorszerűsítésére írnak ki pályázatot. Ezek nemcsak panelházak, hanem régebben épült, más technológiával készült társasházak számára is elérhetőek lesznek. Jövő tavasszal tervezik a családi házaknak szóló pályázatok kiírását, az elérhető támogatások között lesznek visszatérítendőek és nem visszatérítendőek is.
Már augusztusban megjelenik a távfűtési rendszerek fejlesztését, egyebek közt geotermikus energia felhasználásával is lehetővé tevő pályázat - mondta Szabó Zsolt.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a Környezet- és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében több mint 300 milliárd forint áll rendelkezésre csatornázásra és az ivóvízminőség javítására, további mintegy 100 milliárd forint pedig a hulladékkezelő rendszer átalakításának befejezésére.
Ezek a pályázatok egyebek közt azt a célt szolgálják, hogy az uniós elvárásoknak megfelelően 2017 végére minden kétezer főnél nagyobb településen legyen vezetékes ivóvíz és csatorna.
NFM: megjelentek a KEHOP első felhívásai
A KEHOP július 28-án meghirdetett öt felhívása ivóvízminőség-javító, szennyvízkezeléssel és hulladékgazdálkodással összefüggő projekteket támogat több mint 57 milliárd forint értékben - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).
A KEHOP két új kiírása a szennyvízkezelés területén a meglévő szennyvízcsatorna-rendszerek bővítéséhez, a szennyvíztisztító telepek korszerűsítéséhez, a szennyvíziszap-kezelés és -hasznosítás fejlesztéséhez, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz-fogadó műtárgyak kiépítéséhez biztosít támogatást. Ezekben a támogatási konstrukciókban a 2007-2013-as fejlesztési időszakban forráshiány miatt elutasított beruházásokhoz vagy a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) forrásokból folyamatban lévő szakaszolt projektek továbbfinanszírozásához nyerhető el összesen közel 39 milliárd forint forrás.
Az ivóvízminőség-javítását célzó felhívások többek között a térségi vízellátó-rendszerek kialakítását, a más vízbázisra való áttérést és az ivóvízhálózat rekonstrukcióját támogatják. Az e projektek számára rendelkezésre álló vissza nem térítendő támogatás összege több mint 8 milliárd forint.
A 10 milliárd forint forráskerettel rendelkező, a települési hulladékkezelő létesítmények hálózatának rendszerszerű fejlesztésére meghirdetett felhívás a KEOP-ból támogatott, folyamatban lévő szakaszolt projekteket támogatja, és egyebek mellett a használt termékek átvételét biztosító újrahasználati központok kialakításához, a szelektív hulladékgyűjtő- és szállítókapacitás fejlesztéséhez és a szemléletformással kapcsolatos feladatokhoz nyújt pénzbeli eszközöket.
A KEHOP a 2014-2020-as európai uniós fejlesztési ciklusban összesen több mint 379 milliárd forintot tesz elérhetővé ivóvízminőség-javító és a szennyvízkezelés megvalósítását célzó beruházások számára, és közel 122 milliárd forintot a hulladékgazdálkodással és kármentesítéssel kapcsolatos projektek kivitelezésére - írta közleményében az NFM.