Az ipari-logisztikai és az irodapiacon a túlkínálat és a kihasználatlansági ráták növekedése jelenthet kihívást, míg a kiskereskedelmi és a szállodapiac visszatérő kereslete pozitív jeleket mutat. 2025-ben a befektetők számára a rugalmasság kulcsfontosságú lesz, hiszen a piac minden szegmense eltérő növekedési kilátásokkal bír.
A kereskedelmi ingatlanok hazai piacát jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a kivárás jellemzi, amit elsősorban a magas kamatkörnyezet és hozamelvárások okoznak. Az első félév befektetési volumene 160 millió euró volt, ami 19 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától
– hívta fel a figyelmet Máté Viktor, a BDO Corporate Finance új, ingatlantanácsadási igazgatója.
Azonban a szektor 2025-ben izgalmas változások elé néz. A legfrissebb adatok alapján az ipari-logisztikai szektor, az irodapiac, a kiskereskedelmi ingatlanok és a szállodák mind eltérő pályákat követnek, így érdemes közelebbről is megnézni, milyen lehetőségeket rejtenek a befektetők és bérlők számára.
A BDO Corporate Finance szakértői szerint jövőre az ipari-logisztikai szektor a fővárosban és a nagyobb városokban is folytatja terjeszkedését, csak az idei év második felében 340 ezer négyzetméter új terület átadása várható. Ez a dinamikus kínálatbővülés egyértelmű túlkínálati kockázatot jelent, amely a kihasználatlansági ráták emelkedéséhez vezethet. Éppen ezért azok számára, akik a piac ezen részére terveznek befektetni, célszerű figyelni a bérleti díjak alakulását és az új fejlesztésekre érkező keresletet.
A budapesti irodapiacon a kihasználatlansági ráta 2024 végére elérheti a 15%-ot is. A home office és hibrid munkavégzés hosszú távú hatásai nyomot hagytak a szektorban, mivel a bérlők egyre gyakrabban gondolják újra területigényüket, ennek eredményeként a bérleti díjak stabilizálódása, sőt akár csökkenése is várható.
A kiskereskedelmi ingatlanpiacon kedvező jelek mutatkoznak: a fogyasztói bizalom növekedésével párhuzamosan az üzletek kihasználtsága is javul. A kihasználatlansági ráta csökkenése arra utal, hogy a hagyományos üzlethelyiségek iránti kereslet stabilizálódott, sőt, kismértékű növekedést is mutat.
A szállodapiac kiemelkedő eredményeket produkál, különösen a külföldi vendégek számának emelkedése révén. 2024 első nyolc hónapjában már közel annyi vendégéjszakát regisztráltak, mint a járvány előtti években. Az új szállodai beruházások üteme stabil, bár egyes projektek átadása késhet. A foglaltsági szintek javulása egyértelműen azt jelzi, hogy a turizmus újra fellendülőben van, ami hosszú távon is kedvező kilátásokat ígér.