A Gazdaságfejlesztési Minisztérium friss rendelettervezetében meghatározza a bankoknak, hogyan kell az ügyfeleknek bemutatniuk az új lakáshitelszerződések aláírása előtt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lakásbiztosítási kalkulátorát.
Ez azokban az esetekben kötelező, amikor a jelzáloghitel mellé kötelező lakásbiztosítást is kell kötni az ingatlanra – írja a Bank360.hu.
Változik a jelzáloghitelre vonatkozó tájékoztatás szabályairól szóló rendelet a kormány honlapjára feltöltött új tervezet szerint.
A módosítás meghatározza, hogy a jelzáloghitelre vonatkozó személyes tájékoztatás során miként kell bemutatni a hiteligénylőnek az MNB Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás kalkulátorát (MFO-kalkulátor) annak érdekében, hogy a megismerhesse a konkrét ingatlanra vonatkozó legkedvezőbb vagyonbiztosítási ajánlatokat.
Csak akkor, ha a lakáshitel feltétele a biztosítás
Ezt azokban az esetekben kell megtenni, amikor a lakásbiztosítás a lakáshitel feltétele, tehát a bank csak akkor folyósítja a hitelt, ha az ügyfélnek van az ingatlanra érvényes lakásbiztosítása.
Az új rendelettervezet egyértelművé teszi, hogy az MFO kalkulátor bemutatása nem jelenti az adott biztosítási termékek részletes ismertetését, összehasonlítását és elemzését, így nem jelent többes ügynöki tevékenységet.
A hitelező, a hitelközvetítő vagy a közvetítői alvállalkozó feladata, hogy segítséget nyújtson az MFO kalkulátor használatához, tájékoztassa a hiteligénylőt az így rendelkezésre álló adatokról.
Jelenleg 11 magyarországi biztosító kínál MFO minősítésű lakásbiztosítást. A bankok gyakran egy-egy partnerrel együttműködve kínálnak lakásbiztosításokat, legutóbb például a CIB Bank jelentette be, hogy a Generalival együttműködve fog biztosításokat kínálni.
A jogszabálytervezet alapján azonban nem csak a saját partner, hanem a többi biztosító ajánlatát is az ügyfelek figyelmébe kell majd ajánlani.
Késhegyre menő harcot folytatnak a bankok a babaváró hitelt igénylőkért
Januárban mindössze 716 fiatal házaspár igényelt babaváró hitelt, és bár a február erősebb volt, az 1231 igénylő még így is jelentősen elmarad a korábbi időszak négy-ötezres havi átlagától. Emiatt a bankok között mind nagyobb a verseny az ügyfelekért, már csak azért is, mert közülük sokan lakáshitelt is igényelnek mellé. Bővebben>>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!