Az eladók nagyon beindultak és igyekeznek árat emelni. A vevők viszont az olcsó és általában a kisméretű ingatlanokra vadásznak.
Míg a nyári hónapokban gyengén teljesített a lakáspiac Csepelen és Budapest déli agglomerációjában, sőt, ez még szeptemberben is kitartott, addig októberben már megmozdultak az érdeklődők és némi élénkülés volt érzékelhető a régióban
– jelezte Marosvölgyi Gabi, a Balla Ingatlan csepeli és szigetszentmiklósi irodájának szakmai vezetője.
Kapcsolódó
Ami érezhetően jól fogy most, azok a kisméretű, olcsó lakások, igaz, ugyanígy az olcsó házakat is nézegetik az érdeklődők. Ez azt jelenti, hogy a XXI. kerületben a 40-43 millió forintos értékhatárig keresik az eladó lakásokat a vevők, hasonlóan Szigetszentmiklóshoz, ahol 40 millió forint a lélektani határ, míg házakat 60 millió forint alatti összegekért szeretnének venni. Azonban a kínálat ebben az árkategóriában rendkívül szerény, inkább a 80-100 milliós kategóriában bővül ki.
Az árak persze a nyári gyengélkedés hatására sem csökkentek, sőt, a legutóbbi pozitív hírek hatására minden tulajdonos áremelésen töri a fejét, illetve sokan kivárnak a jövő év elejéig az eladással, hátha addigra még derűsebb képet mutat a gazdaság és az ingatlanpiac. Annyiban igazuk lehet abban a szakértő szerint, hogy az elkövetkező másfél évben felpörgő ingatlanpiacra lehet számítani a kormányzati intézkedések hatására.
Marosvölgyi Gabi szerint lehetséges, hogy az eddig túlárazott ingatlanoknak ebben a másfél évben beérik az ára, és ha tovább nem emel rajta a tulajdonos, akkor a korábban meghatározott áron talán értékesíteni is tudja az ingatlanát.
Egyelőre azonban nem ez a helyzet, tehát akár a 2-3 millió forinttal is túlárazott ingatlanok iránt sincs érdeklődés. 60-70 millióért is legfeljebb akkor hajlandóak családi házat venni a vevők, ha az a CSOK+ követelményeinek megfelel.
Ugyanez jellemző egyébként az újépítésű ingatlanok piacára is, hiszen a kivitelezők által meghatározott árakon egyszerűen nincs kereslet ezen a környéken az új házakra vagy lakásokra. Jelenleg még a legolcsóbb szigetszentmiklósi újépítésű ikerházakért is 80-90 millió forintot kérnek, ami egyszerűn kívül esik a vevők lehetőségein.
A hitelfelvételi kedv érezhetően élénkül, a vevők bátrabban fordulnak a bankokhoz a 6,5 százalékos kamatok miatt. Bár a kamat jövőre tovább csökkenhet, ugyanakkor kérdéses, hogy ha 10-15 százalékkal emelkednek az árak, akkor a vevők jobban járnak-e az esetlegesen alacsonyabb kamattal.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!