Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter arra utalt, hogy heteken belül dönthet a kormány a jelzáloghitelek jelenleg június végéig tartó kamatstopjának meghosszabbításáról.
Nagy Márton úgy fogalmazott, „nem akarom megelőlegezni a kormány döntését, de a kormánynak felelőssége az, hogy védje a családokat”.
A miniszter szerint a kamatcsökkentés az MNB jelzése következtében elindulhat, de természetesen a kétszámjegyű kamat is magas kamatláb.
Alapvetően az infláció miatt ilyen magas az irányadó kamat, nem önmagában magas. A jegybank küzd az infláció ellen, neki ez az egyetlen eszköze van, hogy küzdjön
– fogalmazott a miniszter.
Mekkora kamatcsökkenés várható?
Márpedig amíg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem kezdi el a kamatcsökkentését, a kamatstoppal védett jelzáloghitelek valódi referenciakamatai is magasak maradnak.
Az MNB a legjobb esetben is maximum 1-2 százalékos kamatcsökkentést hajthat végre június végéig, a kamatstop jelenlegi lejártáig
– vélik a Bank360.hu szakértői.
Ettől még nem lesznek jelentősen kisebbek a referenciakamatok, így kamatstop nélkül alaposan megugrana a jelenleg védett lakáshitelek törlesztőrészlete.
Legalább annyira, mint amennyire 2022 végén nőtt volna, amikor a kormány erre hivatkozva fél évvel meghosszabbította a kamastop hatályát. Ez alapján korántsem lenne meglepő, ha most ugyanezt tenné, vagy legalábbis nem hagyná teljesen megszűnni ezt az adósvédelmet július 1-től.
Nagy a tét a kamatstop kedvezményezett jelzáloghiteleseinek
Az intézkedés jelenleg 350 ezer lakáshitelt érint, összesen 1500 milliárd forintnyi kölcsönállományt. Ebből 1200 milliárd egy éven belül változó kamatozású jelzáloghitel. Jelentős részük egykori devizahitel, amely a forintosításnál váltott át ilyen kölcsönné.
A kamatstoppal a kormány 2022-től a 2021 október végi szinten fogta meg az ezeknek a hiteleknél érvényesíthető referenciakamatot. Ez azt jelenti, hogy például a 3 hónapos BUBOR-hoz (bankközi kamatlábhoz) kötött kamatozású hitelnél 2,02 százalék a maximális referenciakamat, ha ehhez hozzászámítunk átlagban 3 százalékos banki kamatfelárat, akkor 5,02 százalékos kamaton kell csak törleszteniük az ilyen hiteleiket az adósoknak.
Az MNB úgy kalkulált, hogy egy olyan hitelnél, amelyből még 5 milliós tartozás és 10 év futamidő van hátra, az ügyfél a kamatstop védelme alatt 53 ezer forintot törleszt havonta.
Gyors kamatcsökkentés következhet
A jegybank múlt heti lépése után, melynek során erősen szűkítette a kamatfolyosót, felerősödtek a kamatcsökkentési várakozások. Erre utal, hogy az egyik legfontosabb jelzőszám, a 10 éves állampapír hozama erős csökkenésbe kezdett. Bővebben>>>Kamatstop nélkül elszabadul a törlesztő
Ha viszont nem lenne kamatstop, akkor alaposan elszabadulna a törlesztő, hiszen jelenleg a 2021. október véginek a nyolcszorosa a 3 hónapos BUBOR. Így már több mint 19 százalékos kamattal kellene fizetni a hitelt, ami személyi kölcsön esetében is elég magas kamatnak számítana.
A törlesztőrészlet 100 ezer forint közelében járna havonta.
Már tavaly ősszel, 13,3 százalékos BUBOR-nál is 84 ezer forint lett volna a törlesztő, most pedig már 16,22 az aktuális 3 hónapos BUBOR értéke.
Az MNB kimutatásai szerint egy átlagos kamatstopos adósnak szerencsére már nincs ekkora tartozása, nagyjából 2 millió forint és 6 év van neki még hátra a hitelből, ami azt jelenti, hogy 20-25 ezer forint körüli összeget takarít meg havonta a kamatstoppal.
A jegybank azzal számol, hogy 2023 első félévében átlagosan 30 ezer forint körüli összeget spórol egy kamatstopos ügyfél.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!