Dr. Orosz Tiborral, a BAM Csoport társtulajdonosával és ügyvezetőjével beszélgettünk az ingatlanpiac aktuális állapotáról, a cég sokoldalú tevékenységéről és a jövőbeli terveiről.

Önök meghatározó szerepet játszanak az irodapiac fit-out üzletágában Magyarországon. Adódik a kérdés, hogy az elmúlt évek változásait tekintve milyen trendeket tapasztalhatunk az irodák világában?

A vállalati irodakultúrában markáns változások figyelhetők meg, amelyek a helyigény jelentős csökkenését eredményezik. Ez a tendencia a pandémia hatására felgyorsult, a home office és a hibrid munkavégzési modellek elterjedésével, valamint a gazdasági válság következményeivel tovább erősödött. Ma már a kis- és középvállalkozások, valamint a nagyvállalatok is az optimális helykihasználásra törekszenek, ami az irodaházakban a bérlemények átlagos méretének érezhető csökkenéséhez vezet. A járvány okozta kihívások mellett a geopolitikai bizonytalanság, a változó gazdasági környezet, a bizonytalan energiaárak és a fenntartható működés iránti igény is kényszerhelyzetbe hozta a vállalati szférát.

Az irodaköltségek növekedése miatt a költségoptimalizálás kiemelt fontosságúvá vált. Ez többek között a munkaállomások rotációs rendszerében, valamint a coworking módszerek terjedésében nyilvánul meg, ami a dolgozók rugalmasabb térhasználatát eredményezi. Ezeket a bérlői törekvéseket a fit-out tevékenységünk során is tapasztaljuk, hiszen eddig több mint 70 ezer négyzetméternyi iroda kialakításában vettünk részt.

Izgalmas tendencia a magyar ingatlanpiacon, hogy a korábban irodafejlesztőként ismert vállalatok nyitnak a lakáspiac irányába. Önök szintén foglalkoznak lakóingatlan-beruházásokkal. Mi az oka annak, hogy a BAM csoport is ebbe az irányba mozdult?

2021-ben stratégiai döntést hoztunk a tevékenységünk diverzifikálására és újraindítottuk a lakásfejlesztési üzletágunkat. Ezt a lépést az irodapiacot érintő változó trendek is indokolták. Jelenleg mind az iroda-, mind a lakáspiacon aktívan jelen vagyunk. Ugyanakkor érdemes visszatekinteni a cégcsoport korai időszakára, hiszen lakásépítéssel már korábban is foglalkoztunk, így bizonyos értelemben visszatértünk a gyökereinkhez. 2001-ben kezdtünk ikerházak fejlesztésével a budapesti agglomerációban és egy évtized alatt jelentős beruházási volument értünk el.

Ezt követően a fókuszunk az irodai kivitelezési üzletág mellett az orvostechnológiai fejlesztések irányába is bővült. 2022-ben azonban újra beléptünk a lakásfejlesztési piacra, melynek egyik fontos mérföldköve volt egy jelentős fejlesztési terület megvásárlása Újpest városközpontjában. 2024 elején a kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére elindítottuk a beruházást, amelynek eredményeként jelenleg 90 százalékos értékesítési mutatóval büszkélkedhetünk. Az új lakásokat 2026 végén, illetve 2027 elején tervezzük átadni.

Kép: Economx

A lakáspiac tavaly látványosan fellendült, sőt, az új lakások iránt is nőtt a kereslet. Ennek fényében indítanak új projektet?

Rendelkezünk további fejlesztési területekkel, így lehetőségünk van újabb beruházások indítására. A belső döntésünk alapján 2025. évben expanziós útra lépünk, így a BAM living Újpest mellett a tavalyi év sikereire és a stabil piaci keresletre alapozva párhuzamos, nagyobb volumenű beruházást kezdünk meg. Ingatlanfejlesztőként erősítjük az innováció és a minőség iránti elköteleződésünket a mennyiségi verseny helyett, az önmagát eladni képes érték megteremtése az üzleti politikánk lényege, nem pedig az átlagos portéka megtámogatása marketing tevékenységgel. Az orvostechnológiai üzletágunk európai tőzsdére történő bevezetése is az idei év célkitűzései között szerepel, ezt elősegítik a diagnosztikai rendszerünk és a kutatás-fejlesztési tevékenységünk nemzetközi minősítései és a már meglévő tanúsítványaink.

A lakóingatlanok esetében hogyan változtak az elvárások, a vevői szükségletek az elmúlt években?

A legutóbbi tapasztalatok alapján a vásárlók körében egyre nagyobb az igény az energiafüggetlenségre, ami nem feltétlenül azonos az energiahatékonysággal. Valójában a megújuló energiaforrások használata a meghatározó tényező. Épületeinkben nem alkalmazunk földgázt, hanem hőszivattyúkkal és más megújuló rendszerekkel biztosítjuk a szükséges energiát. Emellett fontos trendként azonosíthatjuk, hogy a lakásokban megjelentek a digitális, más néven okosotthon-megoldások, amelyek jelentősen növelik a komfortérzetet.

Kép: Economx

Ha már digitalizáció, mit jelent a proptech vagy konkrétabban az okosotthon kifejezés a BAM csoport életében?

A BAM Csoport átfogó digitalizációs rendszert fejlesztett ki, amelyben az orvostechnológiai fejlesztéseink során szerzett know-how és informatikai háttér is hasznosul. Saját belső platformunk és az osztrák Loxone márkával való együttműködésünk révén teljes körű digitális élményt biztosítunk újpesti otthonainkban.

A saját fejlesztésű "simply smart" okosotthon szolgáltatásunkkal számos digitális funkció érhető el egy helyen, fenntartható módon. Az újpesti projektben három saját fejlesztésű platform és egy mobilalkalmazás is készült, amelyek célja az épületüzemeltetés és energiafelhasználás hatékonyságának, valamint a lakók digitális élményének fokozása. Az ingatlanfejlesztés jövője a fenntarthatóság és az adaptív intelligenciával rendelkező automatizált rendszerek integrációjában rejlik.

Kissé eltávolodva a mától, összességében hogyan látják a lakáspiac közeljövőjét? Érdekességként említhetjük, hogy nemrég egy konferencián elhangzott: lassan hozzá kell szoknunk a 3 millió forintos négyzetméterárhoz.

A lakáspiac jövőbeli alakulásának előrejelzése komplex feladat, számos tényező együttes figyelembevételét igényli. A piaci szereplők az elmúlt két évben tapasztalt megtorpanás után érthetően a veszteségek kompenzálására törekednek. Amennyiben a makrogazdasági előrejelzések teljesülnek és az infláció, a munkabérek és a járulékos költségek nem generálnak extrém áremelkedési nyomást, a 3 millió forintos négyzetméterár átlagosan nem tűnik reálisnak. Ugyanakkor az infláció, az alapanyagárak és a munkabérek jelentősebb emelkedése az árak további növekedéséhez vezethet.

Az elmúlt időszakban észrevehető tisztulás ment végbe az ingatlanfejlesztők és a kapcsolódó üzletágak között, ami egyfelől a beruházások sikeres megvalósulásának a valószínűségét, másfelől a minőség folyamatos javulását eredményezheti középtávon is. De a szektor résztvevőinek a hosszú távú siker érdekében a verseny miatt összpontosítani kell a minőség, a fenntarthatóság és a piaci elvárások által támasztott kihívásoknak történő megfelelésre, ami végső soron a lakók felhasználói élményének növekedését eredményezi a történet végén.