A díjak csökkenésében a közjegyzői díjrendelet kedvező módosítása, valamint a banki gyakorlat változása is szerepet játszott. A MOKK szerint sok piaci és támogatott lakáshitelnél még kedvezőbbek lehetnének a közjegyzői díjak, ha az összes bank rövidebb tervezetet készítene, illetve ha elfogadnák az ügyfél számára kiadott közokirat elektronikus kiadmányát.
A tavaly július 1-jétól hatályos közjegyzői díjrendelet többféle díjkedvezményt határozott meg a jelzáloghitelekhez kapcsolódó közjegyzői okiratoknál. Az államilag támogatott lakáshiteleknél ügyértéktől függően fix díjakat állapított meg a jogszabály, míg a többi lakáscélú hitelnél jelentős díjkedvezmény járhat az egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatok elkészítésénél akkor, ha a pénzintézet tervezetet küld a közjegyzőnek és elfogadja a közokirat elektronikus kiadmányát.
A rendelet egyik fontos jogalkotói célja volt, hogy a fogyasztók érdekében érthetőbb és rövidebb közjegyző okiratok készüljenek a lakáshitelekhez"- mondta Szécsényi-Nagy Kristóf, a MOKK jogi ügyvezetője. A bankok többsége is nyitott volt korábbi gyakorlata felülvizsgálatára, és a 20-40 oldalas bonyolult dokumentumokat mindössze néhány oldalas, de számukra ugyanolyan biztonságot nyújtó tervezetekre cserélték le.
Azonban továbbra is vannak olyan pénzintézetek, amelyek ragaszkodnak a 20-30 oldalas nyilatkozatok okiratba foglalásához, illetve nem fogadják el ezek helyett a közjegyző által készített néhány oldalas tervezetet sem. Mindez nemcsak jelentős - esetenként két-háromszoros többletköltséget - hanem hosszabb ügyintézési időt jelent az ügyfelek számára, minthogy lényegesen hosszabb ideig tart az okiratok - jogszabály által előírt - kötelező ismertetése.
Ráadásul egyes bankok még mindig nem fogadják el az ügyfeleiktől a közjegyzői okirat elektronikus kiadmányát, holott az elektronikus közokiratnak ugyanolyan a joghatása, mintha az ügyfél a papíralapú dokumentumot vinne be a bankhoz, ráadásul az e-hiteles kiadmány díja lényegesen kedvezőbb is. 2018-ban még csak a lakáshitelekhez kapcsolódó okiratok kiadmányainak 10 százaléka volt elektronikus, ez az arány javult az elmúlt időszakban, de továbbra sem éri el a megfelelő szintet.
A közjegyzők tapasztalatai szerint a lakáshitelek esetében a közjegyzői okiratok díja - a banki gyakorlattól függően - Budapesten átlagosan 5-10, vidéken 30-40 százalékkal lett alacsonyabb a tavaly nyár előtti időszakhoz képest. A piaci alapú lakáscélú hiteleknél azon pénzintézeteknél csökkent a közjegyzői díj, amelyek egyszerűsítették tervezeteiket és elfogadják a közjegyzői okirat elektronikus kiadmányát.
Több banknál is folyamatban van a szerződések és tervezetek egyszerűsítése, a MOKK minden pénzintézet esetében nyitott arra, hogy az egyszerűbb okiratok érdekében további egyeztetéseket folytasson - tette hozzá Szécsényi-Nagy Kristóf.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Mégse jön ma Netanjahu, ekkor zárják le Budapestet

Nagy bejelentést tett a BYD, Győrre esett a választás

Átadta Lantos Csaba energiaügyi miniszter a pozícióját, Rothschild-cégvezér és amerikaiak is jönnek tanácsadónak a 4iG-hez

Ennek fele sem tréfa: Szlovákiában katonák járőröznek, Csehországban hermetikusan zárnak
Egy nap alatt lett milliárdos Trump haverja

Nehogy most váltson nyári gumira: Ausztriában cudarul megbüntethetik érte

Csudavonat suhan át Magyarországon, ha van pénze lóvéra, felszállhat rá

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes

Alávágtak a részvényeknek az érkező amerikai vámok, csak a Mol maradt talpon
