A kormány tavaly karácsonykor rendeletet fogadott el a tanyákra vonatkozó építési szabályok lazításáról, átszabta a városok, falvak határain kívüli mezőgazdasági területekre vonatkozó építési szabályokat, és ezzel tanya fedőnéven zöld utat adott annak, hogy hatalmas alapterületű lakóépületek, kisebb kastélyok vagy akár amerikai stílusú ranch házak jelenjenek meg a magyar vidék földbirtokain – fogalmazott korábban a 24.hu.
A módosítás legfontosabb eleme, hogy az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) az egész országra kiterjesztették a lehetőséget, hogy a földtulajdonosok tanyát létesítsenek ingatlanaikon, amivel a korábbiaknál sokkal nagyobb beépítési lehetőséget nyújtott nekik.
Szentendre polgármestere, Fülöp Zsolt már akkor jelezte, hogy a Duna-parti kisváros környékén is súlyos következményekkel járhat a jogszabály-módosítás. A városvezető, aki egyúttal a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) agglomerációs tagozatának elnöke szerint a rendeletmódosítással feljogosították a nagy földterülettel rendelkező ingatlantulajdonosokat arra, hogy figyelmen kívül hagyják a helyi építési szabályokat, ezért a belterületi határ és az erdőterületek közötti jelentős mezőgazdasági területeken is beépítési hullám indulhat.
Tízszeres beépíthetőség
Most a Szentendre és vidéke című helyi nyomtatott újságban arról lehet olvasni, hogy
a város környékén a beépíthetőség a tízszeresére, 30 százalékra nőtt a korábbi 3 százalékról,
és ezzel a változással az építész szakma és az önkormányzatok csak a rendelet márciusi hatályba lépése után szembesültek.
Megint a zöld területek bánhatják
Fülöp Zsolt polgármester szerint Szentendrén katasztrofális következményekkel járhat a rendelet, mert a város körül eltűnhet a zöld pufferzóna, a házak pedig egészen a Pilisi Parkerdő határáig terjeszkedhetnek.
A VÁROS HATÁRÁBAN TÖBB MINT EZER, EGÉSZEN PONTOSAN 1177 KÜLTERÜLETI MEZŐGAZDASÁGI BESOROLÁSÚ INGATLAN TALÁLHATÓ, AMELYEKEN A RENDELET ÉRTELMÉBEN MEGINDULHATNA AZ ÉPÍTKEZÉS.
A tulajdonosok egy része már érdeklődött is az önkormányzatnál a lehetőségekről.
Megtelt a budapesti agglomeráció, de már készül a nagy terv
A Budapest környéki települések robbanásszerű lakosságnövekedési problémáinak megoldására jogszabály-módosításon dolgoznak a szakminisztériumokban.Bővebben →
Újabb betelepülők áradata várható
Ha az érintett ingatlanoknak csak a felén épülne lakóingatlan, a változások nyomán akkor is több ezer új lakossal és gépjárművel gyarapodna a már így is túlzsúfolt település.
A MÖSZ a rendelet visszavonását követeli, Szentendre pedig változtatási tilalmat vezetett be a mezőgazdasági területekre, illetve elindította az ilyen besorolású ingatlanok építési szabályzatának felülvizsgálatát, annak érdekében, hogy szigorúbb szabályokat alkosson.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!