Taulant Balla albán belügyminiszter kedden azt mondta, hogy az ellenzéki képviselők – akik Edi Rama miniszterelnök kormánya ellen tiltakoztak – büntetőeljárás alá vonhatók, amiért az elmúlt hónapban kukákat gyújtottak fel, füstbombákat és égő cigarettákat dobáltak az ülésteremben, ami miatt többször is elmaradt a törvényhozás – számolt be róla a Vice.
A legutóbbi incidens hétfőn történt, amikor az ellenzéki Demokrata Párt tagjai megtagadták, hogy a parlament biztonsági őrei átkutassák őket. Miután konfliktusba keveredtek a biztonságiakkal, a politikusok gyújtogatni kezdtek.
November 20-án Sali Berisha volt miniszterelnök, valamint a Demokrata Párt vezetője tiltakozásként felgyújtott egy kukát.
Csatatérré változott a parlament
Szövetségesei füstbombákat gyújtottak, hogy megzavarják az Albánia 2024-es kormányzati költségvetéséről szóló vitát, és felborított székekből és asztalokból álló barikáddal akadályozták a biztonságiakat.
Watch: An Albanian opposition MP disrupts a live parliament session in protest by igniting a smoke-bomb and setting papers on fire. #Albania pic.twitter.com/mTFl93hcGX
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) December 5, 2023
Hétfőn, miután ismét összecsaptak a biztonságiakkal, az ellenzéki politikusok Flamur Noka vezetésével égő cigarettával dobálták meg Lindita Nikolla parlamenti elnököt, és újabb kukát gyújtottak fel.
A büntető törvénykönyv világosan meghatározza a szándékos vagyonrongálást/károsítást tűzzel és más eszközökkel, ami öt év börtönnel büntetendő
– mondta Balla a helyi médiának.
A legutóbbi, törvényhozással és gyújtogatással kapcsolatos incidens a Rama Szocialista Pártja és riválisa, a Demokrata Párt közötti ellenségeskedésből ered.
???????? Opposition MP Flamur Noka from the Democratic Party tried to set the Albanian Parliament on fire.
— kos_data (@kos_data) December 4, 2023
For weeks, the DP has been disrupting parliamentary sessions with smoke flares, following corruption charges against Sali Berisha, their de facto leader, who has been sanctioned… pic.twitter.com/y7vT6fgzCj
Egy neve elhallgatását kérő nyugati diplomata szerint ez egy elkeseredett, régóta tartó vita olyan riválisok között, akik gyűlölik egymást, miközben Albánia az uniós tagságra törekszik.
Az ország előrelépése lassan halad
A balkáni ország küzd azért, hogy megtisztítsa a bűnözés és a korrupció miatt besározódott nemzetközi hírnevét, Rama az EU-integrációra és Albánia jelentős turisztikai potenciáljának fejlesztésére összpontosít, de az előrelépés lassú.
„Ramának egy szegény dél-európai ország vezetése, amely integrálódni akar az EU-ba, és az országot nagyrészt uraló szervezett bűnözői csoportok elleni küzdelem között kell egyensúlyoznia” – mondta egy uniós tisztviselő. Szerinte az albán bűnözői csoportok ellenőrzik a Dél-Amerika és Európa északi kikötői, Belgium és Hollandia közötti kokainkereskedelem nagy részét.