Az olyan pörkölt kávék forgalmazói, mint a Lavazza, az Illy, a Nestle, a Douwe Egberts, a JDE Peet’s jelenleg is tárgyalásokat folytatnak arról, hogy az arabica kávé árának tavalyi duplázódása miatt felmerülő költségeket áthárítsák a kiskereskedőkre – a Reuters szerint ezt 8 iparági forrás is megerősítette.
A nyers arabica árai a négy egymást követő szezonban tapasztalt hiány miatt ugrottak meg, hiszen a kedvezőtlen időjárás miatt egyre nehezebb előállítani a fogyasztói kereslet kielégítéséhez szükséges mennyiségű finom kávébabot.
A kávégyártók ugyan sürgetnék az áremelést, azonban az élelmiszerüzletek és szupermarketek minden megtesznek, hogy visszavághassanak. Elhalasztják az új szállítási megállapodások aláírását, annak ellenére is, hogy egyes üzletekben már készlethiány lépett fel.
A JDE Peet's, amely a megugró kávéköltségek miatt idei profitcsökkenésre figyelmeztetett, azt mondta, hogy a hollandiai és németországi felvásárlókkal való patthelyzet miatt egyes termékei eltűnnek a polcokról. Az ügy kapcsán a vállalat azonban elmondta, az ártárgyalások 90 százalékát világszerte lezárta.
A pörkölt és őrölt kávékeverékekhez jellemzően használt arabica világpiaci ára idén több mint 20 százalékkal nőtt, miután tavaly már 70 százalékot emelkedett. A növekedés hátterében a Brazíliát - a világ arabica-termelésének közel felét előállító országot – érintő eddigi legsúlyosabb aszály áll.
A nyers kávébabok átlagosan a pörkölt és őrölt kávé nagykereskedelmi árának 40 százalékát teszik ki.
Ez azt jelenti, hogy ha a nyers kávébab tavalyi áremelkedését idén teljes egészében áthárítanák a fogyasztókra, az 28 százalékos áremelkedést jelentene
– mondta Reg Watson, a holland ING Bank részvénykutatási igazgatója.
Watson úgy véli, hogy az árak 15-25 százalékkal fognak emelkedni, és egyes piacokon a fogyasztók egy csapásra megérezhetik a drágulást.
Körbenéztünk, mennyibe kerülnek az inflációban pácolt termékek Magyarországon
Kezd elfajulni az inflációs helyzet: a repülőrajtot ígérő kormány úgy véli, a meglepő élelmiszer-áremelkedés csak átmeneti lesz. Az Economx az Árfigyelő segítségével vette végig, hogy az infláció által leginkább érintett termékek milyen áron futnak most a nagyobb láncoknál, s azt is melléraktuk, hogy ezen termékek átlagosan mennyibe kerültek 2024-ben a KSH statisztikája szerint.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Ez a nyelv egyre fontosabb a munkaerőpiacon

Jobbak vagyunk, mint Ausztria, és ezt maga az Eurostat állítja

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Nagy Márton bejelentést tett: újabb szektorba avatkozhat bele az állam

Musk hátrébb lép Trump mellől, az óriási bajba került Teslát mentené

Radikális változás jön: átszabják a külügyminisztériumot, benne a nagykövetségeket is
