Az Egyesült Királyságban a biztosítókat egyre jobban aggasztja azoknak a csalásoknak megugrása, amelyekben a fényképeket úgy manipulálják, hogy azokon hamis autóbaleseti károk látszódjanak, ez az alapvető oka a gépjármű-biztosítási költségek rekordszintre emelkedésének.
Az Allianz biztosító brit részlege szerint 300 százalékkal nőtt három év alatt azon esetek száma, amikor valamilyen képszerkesztővel hamisítanak meg fotókat és nyújtanak be kártérítési igényt a képeken szereplő járműre – írja a The Guardian.
A biztosító egy képet is megosztott, amelyen egy ezüstszínű Ford képét manipulálták és nyújtották be rá a kárigényt. A hamisított képeken egy törött lökhárítós autó látható, amihez csatoltak egy hamis javítási számlát is, közel ezer font (450 ezer forint) értékben.
Car insurers in the United Kingdom are reporting an increase in the number of cases where photos are being manipulated by fraudsters.https://t.co/GQDV9tWmWy
— PetaPixel (@petapixel) May 7, 2024
Egy másik biztosító, a Zurich UK arról számolt be, hogy egyre több olyan kárigénnyel találkoznak, amelyet az úgynevezett „shallowfake” technológiájával hamisítottak meg, ami az egyik legjelentősebb fenyegetéssé válik a csalás elleni küzdelem szempontjából.
Míg a deepfake-ek olyan hamis képek, videók vagy dokumentumok, amelyeket jellemzően mesterséges intelligencia segítségével hoznak létre, addig a shallowfake-ek hagyományos szerkesztőszoftverrel és olyan alkalmazásokkal készülnek, mint a Photoshop.
Egy másik elterjedt módszer, hogy roncstelepen lévő autókra szerkesztenek rá hamis rendszámot, majd benyújtják a kárigényt, mintha a saját autójuk tört volna össze. Ha a biztosító nem végez helyszíni szemlét, és az ügyintéző elfogadja a kárigényt, akkor jelentős összeget csalhatnak ki ezzel a módszerrel is.