Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) legújabb légicsapása következtében legalább 45 ember vesztette életét, köztük nők, gyerekek és idős emberek a gázai övezet déli részén fekvő Rafah városában a Hamász által vezetett egészségügyi minisztérium hétfő délutáni közlése szerint.
Körülbelül 1,5 millió ember keresett menedéket Rafahban május 6-a előtt, amikor Izrael megkezdte a szárazföldi hadműveleteket a város keleti területein, hogy megsemmisítse az utolsó megmaradt Hamász-zászlóaljakat. A déli offenzíva következtében az ENSZ becslése szerint több mint 800 ezer ember menekült el az IDF parancsára.
A Palesztin Vörös Félhold közlése szerint a vasárnapi bombatámadás kitelepített emberek sátrait, menekült palesztinok táborát célozta a Rafah központjától mintegy 2 kilométerre északnyugatra, Tal al-Sultanban fekvő ENSZ-létesítmény közelében. A helyszínről készült videókon nagy robbanások és heves tüzek láthatóak.
A támadást követően az IDF megerősítette, hogy megsemmisítették a Hamász két vezetőjét, Yassin Rabiát, a fegyveres csoport harcosainak vezérkari főnökét a megszállt Ciszjordániában és Khaled Nagart, a ciszjordániai szárny egy másikat vezető tisztviselőjét. Az ezzel járó emberáldozatok vonatkozásásban közölték, hogy felülvizsgálják azokat a jelentéseket, amelyek szerint civilek sérültek meg a légicsapás és a kigyulladt tűz következtében.
Az izraeli hadseregnek tudomása van azokról a jelentésekről, amelyek szerint a tűz következtében a környéken több civil is megsérült. Az incidens kivizsgálása folyamatban van
– áll az IDF közleményében.
Továbbá a nyilatkozat szerint a csapást „a nemzetközi jog szerint legitim célpontok ellen hajtották végre, precíz hírszerzési adatok alapján”. Az eseményre adott reakciójában az IDF főtanácsnoka „nagyon nehéznek” minősítette a rafahi incidenst, és azt mondta, hogy „sajnálja az érintett civileket ért károkat”.
Lesújtó a humanitárius pusztítás
Elkeserítőnek titulálta az Orvosok Határok Nélkül Szövetsége (Médecins Sans Frontières) az újabb légicsapást. „Elborzadunk ettől a halálos eseménytől, amely ismét megmutatja, hogy sehol sem biztonságos. Továbbra is azonnali és tartós tűzszünetre szólítunk fel Gázában.” – tette hozzá az MSF.
A legnagyobb gázai humanitárius szervezet, az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynöksége, a UNRWA„borzasztónak” minősítette a történéseket, és kijelentette, hogy nem tud teljes kommunikációt kialakítani csapatával a helyszínen Rafahban.
Gáza a földi pokol. A tegnap esti képek újabb bizonyítékai ennek
– írják az X-en megjelent bejegyzésben.
Az ENSZ legfelsőbb bírósága kijelentette, hogy „a népirtásról szóló egyezményben vállalt kötelezettségeivel összhangban Izraelnek haladéktalanul le kell állítania katonai offenzíváját és minden egyéb olyan akciót a rafahi kormányzóságban, amelyek olyan életkörülményeket teremtenek, amelyek részben vagy egészben a palesztin polgári lakosság pusztulását okozhatják.
Tűzpárbaj tört ki egyiptomi és izraeli katonák között
Számos regionális feszültséget is maga után von a konfliktus: hétfő délután tűzpárbaj tört ki egyiptomi és izraeli katonák között Rafahnál, mely során egy egyiptomi katona életét vesztette és többen megsérültek. Az Egyiptom és Izrael kapcsolatának kritikussá fajulását okozó összetűzés hátterében az áll, hogy a rafahi hadművelet során az IDF harcosai a rafahi átkelőnél kitűzték az izraeli zászlót, elfoglalva az átjárót. Ennek következtében Egyiptom csatlakozott Dél-Afrika Izrael elleni petíciójához a hágai bíróságon, lezárta a rafahi átkelőt az egyiptomi oldalon, és szinte teljesen leállította a humanitárius segélyek átengedését területéről az övezetbe – írja az MTI.
Ellehetetlenültek a tűzszüneti tárgyalások?
A Hamász felfüggeszti részvételét az Izraellel közvetetten folytatott tűzszüneti tárgyalásokon a több tucat emberéletet követelő rafahi légicsapás miatt - közölték hétfőn a radikális iszlamisták képviselői a DPA német hírügynökséggel az MTI értesülései szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte a bíróság illetékes kamarájától Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant izraeli védelmi miniszter és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet több vezetőjével szemben háborús és emberiesség elleni bűnök feltételezett elkövetése miatt. Ám a nemzetközi közösség egyre súlyosabb fellépése a tűzszünet érdekében és a háború okozta humanitárius krízis megállítására tett próbálkozások egyelőre nem jártak sikerrel.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!