Az Európai Unió brüsszeli bizottsága az euró készpénzként való bevezetését a nemzetközi pénzforgalom költségeinek drasztikus csökkentésére használja fel. A kétlépcsős intézkedés 2003-tól lesz kötelező az EU-tagországokban.
Brüsszeli tudósítónktól:
Frits Bolkestein, a brüsszeli bizottságnak az egységes belső piacért felelős tagja megelégelte a tagállamok bankjainak ellenállását, és támadásba lendült. A bizottság mai értekezletén elfogadásra kerülő direktívatervezet értelmében az euróban történő nemzetközi átutalások költsége nem haladhatja meg a belföldi transzferek költségét. Jelenleg 100 eurónak az egyik EU-tagállamból a másikba küldéséért a bankok átlagosan 24,50 eurót számítanak fel. Bár a nagyobb összegek esetében nem arányosan emelkedik a költség, Bolkestein szerint az semmiképp sem tükrözi a tényleges ráfordítást.
A bizottság már több mint egy évtizede harcol a nemzetközi pénzforgalom irreálisan magas költségének csökkentéséért, de a bankok eddig üres ígéreteken kívül nem tettek egyebet. Az euró készpénzként való megjelenése (2002. január 1.) szolgáltatja az alkalmat, hogy a belső piac működését jelentősen gátló gyakorlaton változtassanak. Első lépésként az eurót bevezető 12 ország pénzautomatáinak használatát kívánja egységesíteni a bizottság. Vagyis az euróövezet bármely országában történő pénzfelvételért hasonló tarifát kell a bankoknak alkalmazniuk, mint a fogyasztó hazájában. A következő intézkedés 2003. január 1-jétől esedékes, amikor az euróátutalást is harmonizálják. Ez az egész EU-ra érvényes lesz, legalábbis ha a pénzt euróban utalják, nem vonatkozik viszont az EU-n kívüli utalásokra, még akkor se, ha euróban történik a tranzakció. A bankok eddig többek közt azzal védekeztek, hogy a valutaárfolyam-ingadozások ellen biztosították magukat - ez az érv az euró esetében megszűnik. A bizottság fölkészült arra is, ha a bankok kieső jövedelmüket azzal igyekeznének pótolni, hogy emelik a belföldi pénzutalás költségét. Megtorló intézkedéssel élne Brüsszel akkor is, ha egyes bankok megszüntetnék vagy feltételhez kötnék a nemzetközi átutalást. Hogy pontosan mit tenne a bizottság, arról Bolkestein nem nyilatkozott.
Gordon Tamás
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.