Menesztette a belügyminiszteri tisztségből Suella Bravermant Rishi Sunak brit miniszterelnök. Utódjaként James Cleverly eddigi külügyminisztert, a külügyi tárca élére pedig – általános meglepetésre – David Cameron volt miniszterelnököt nevezte ki.
Cameron 2010 és 2016 között töltötte be a miniszterelnöki tisztséget a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőjeként, de a brit EU-tagságról általa kiírt, 2016 júniusában tartott – a kilépést pártolók szűk, 51,89 százalékos többségű győzelmével végződött – népszavazás után lemondott, egyben visszaadta alsóházi képviselői mandátumát is.
Cameron a referendum előtt azért kampányolt, hogy Nagy-Britannia maradjon az Európai Unió tagja.
Külügyminiszteri kinevezése azzal vált lehetővé, hogy III. Károly király a kormány előterjesztésére bárói rangra emelte, így Cameron elfoglalhatja helyét a parlament felső kamarájában, a Lordok Házában. A törvényerejű brit politikai szokásjog megköveteli ugyanis, hogy a miniszteri rangú kabinettagok a törvényhozás alsó- vagy felsőházának tagjai legyenek.
Az újkori brit politikatörténetben eddig egyetlen példa volt arra, hogy egy volt miniszterelnök külügyminiszterként térjen vissza a kormányba.
Alec Douglas-Home, aki 1963 októberétől egy évig állt az akkori konzervatív párti kormány élén, 1970 és 1974 között Edward Heath kormányában töltötte be a külügyminiszteri tisztséget.
Cameron az X-en, korábbi nevén Twitteren ezt írta: „Elrettentő nemzetközi kihívásokkal állunk szemben, beleértve az ukrajnai háborút és a közel-keleti válságot. Ebben a mélyreható globális változások idején ritkán volt fontosabb, hogy ez az ország szövetségeseink mellett álljon, erősítse partnerségeinket, és gondoskodjon arról, hogy hangunkat meghallják.
„Miközben az elmúlt hét évben kikerültem a politikai frontvonalból, remélem, hogy tapasztalataim – tizenegy évig konzervatív vezetőként és hat évig miniszterelnökként – segíteni fognak abban, hogy meg tudjak felelni ezeknek a létfontosságú kihívásoknak.”
The Prime Minister has asked me to serve as his Foreign Secretary and I have gladly accepted.
— David Cameron (@David_Cameron) November 13, 2023
We are facing a daunting set of international challenges, including the war in Ukraine and the crisis in the Middle East. At this time of profound global change, it has rarely been more…
Cameron miután 2016-ban lemondott a Brexit-népszavazás elvesztése után, állítólag már 2018-ban azt mondta barátainak, hogy szeretne visszatérni a politika frontvonalába, lehetőleg külügyminiszterként.
Két éve egy kisebb botrányba is sikerült keverednie, amikor a kormány minisztereinél lobbizott, hogy biztosítsák a fizetésképtelenné vált Greensill Capital pénzügyi szolgáltató cég finanszírozását.
Nagyjából az előző hónapban tért vissza a hírfolyamokba, amikor azt mondta, hogy Sunak téves döntése volt, miszerint törölte a HS2-es nagysebességű vonat-beruházást Birmingham és Manchester között, akkor az volt a véleménye, hogy „rossz irányba haladunk.”
Cameron hétfői X-bejegyzésében már egy kicsit finomított korábbi megjegyzésein: „Bár lehet, hogy nem értettem egyet néhány egyéni döntéssel,
egyértelmű számomra, hogy Rishi Sunak erős és tehetséges miniszterelnök, aki példamutató vezetői képességről tesz tanúbizonyságot a nehéz időszakokban.
Segíteni akarok neki abban, hogy biztosítsa azt a biztonságot és jólétet, amelyre országunknak szüksége van, és részese lehetek a lehető legerősebb csapatnak, amely az Egyesült Királyságot szolgálja" – írta.
A brit Guardian a kommentárjában megjegyzi: Sunak azon döntése, hogy visszahozza Cameront, valószínűleg egy gesztus a konzervatív párt mérsékelt tagjai felé, „akiket megdöbbentett Braverman agresszív jobboldali retorikája olyan kérdésekben, mint a bevándorlás, a közbiztonság vagy a hajléktalanság.”
Politico: Rishi Sunak rácáfolt a kétkedőkre
A brit miniszterelnököt dicsérik a sikeres mesterségesintelligencia-csúcsot követően. Rishi Sunaknak ugyanis sikerült elérnie, hogy több tucat ország aláírjon egy mérföldkőnek számító közös nyilatkozatot. >>>A lap szerint a kinevezés a párt jobboldalán viszont haragot szíthat, különös tekintettel arra, hogy „Cameron utolsó értelmes politikai lépése az volt, hogy bár sikertelenül, de az EU-ban maradásért kampányolt.”
Cameron kinevezésére reagálva: Pat McFadden parlamenti képviselő, a Munkáspárt kampányfőnöke a következőket mondta: „Néhány héttel ezelőtt Rishi Sunak azt mondta, hogy David Cameron egy kudarcba fulladt status quo része, most pedig visszahozza őt mentőtutajként.”
Kirúgták a brit belügyminisztert
Az ex miniszter szerint a londoni rendőrség kivételez a Gázai övezetben zajló izraeli hadműveletek elleni tiltakozó megmozdulások résztvevőivel. >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!