Nemzetközi körözést adott ki a norvég rendőrség azzal a norvég-indiai férfi ellen, aki a Hezbollah felrobbant csipogóinak beszerzésében érintett bolgár céget, a Norta Globalt alapította.

A 39 éves Rinson José múlt hét kedden üzleti útra indult az Egyesült Államokba, ott nyoma veszett, azóta ismeretlen helyen tartózkodik, eltűnt személyként keresik

- írta a hvg.hu.

Rinson Josét legutóbb múlt hét szerdán, szeptember 18-án telefonon érték el, a norvég-indiai férfi viszont kinyomta a telefont, amikor szóba került a bolgár cége. Munkahelye, a norvég DN Media Group szerint egy nappal korábban, szeptember 17-én utazott el az USA-ba a cég értékesítési részlegén dolgozó férfi, azóta ők sem hallottak felőle.

A Hezbollah által kiosztott csipogók múlt kedden, a milícia által használt adóvevők pedig egy nappal később robbantak fel Libanonban. A két támadásban 39 ember halt meg, köztük legalább két gyermek, és több mint 3000 ember sebesült meg.

A támadást Izrael hivatalosan nem kommentálta, de a Hezbollah és Libanon Izraelt vádolja a robbantássorozattal. A robbantások után Izrael légicsapásokat is indított libanoni célpontok ellen, amelyekben több mint 500 ember meghalt.

  • A csipogók a tajvani Gold Apollo márka termékei voltak, de a cég azt állította, hogy az eszközöket egy budapesti cég, a BAC gyártotta és értékesítette a régióban egy licencszerződés alapján.
  • A magyar vállalat vezetője azonban arról beszélt, hogy csupán közvetítő szerepet töltött be a szerkezetek értékesítésében.
  • A magyar hatóság a BAC vezetőjét, Cristiana Bársony-Arcidiaconot többször kihallgatták, strómanként kezelik.
  • A magyar után egy bolgár cég, a Norta Global neve is felmerült az üggyel kapcsolatban,a cég érintettségét az ország nemzetbiztonsági ügynöksége cáfolta, azt viszont közölték, hogy a Norta Global utalt pénzt Magyarországra.
  • A Gold Apollo vezérigazgatója múlt csütörtökön azt nyilatkozta, a felrobbantott csipogók gyártását Ausztriában irányította egy Tom nevű férfi. 

A libanoni egészségügyi minisztérium szerint már csaknem 700 halálos áldozata van Libanonban az Izrael által a héten indított légicsapásoknak - írta az MTI. Az izraeli védelmi erők jelentése szerint a bejrúti légicsapásban Mohammed Husszein Szurúr, a Hezbollah egyik drónparancsnoka is életét vesztette.  A szíriai hatóságok közlése szerint az izraeli légicsapások miatt a Damaszkusztól 45 kilométerre fekvő Jdeidat Yabous határátkelőhelyen át mintegy 42 ezer menekült, 31 ezer szíriai és 11 ezer libanoni érkezett Libanon felől Szíriába kedd és csütörtök között. Abdallah Bouhabib libanoni külügyminiszter csütörtökön azonnali tűzszünetet követelt, és az ENSZ Közgyűlésén felszólalva elítélte, hogy Izrael szisztematikusan pusztítja a libanoni határ menti falvakat.

Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának csütörtöki ülésén azt derült ki, hogy a csipogókat nem Magyarországon gyártották, a termékek soha nem is jártak hazánkban. A csipogók értékesítésében Magyarországon és Bulgáriában bejegyzett cégek működtek közre. Ezek a cégek kizárólag közvetítő szerepet töltöttek be, feltehetően azért, hogy leplezzék a valódi eredetet.