A kozmetikumokat és a szexuális játékokat tartalmazó csomagokba házi készítésű gyújtószerkezeteket tartalmazó párnákat rejtettek. Ezek különböző vegyi anyagok koktéljából készültek, például nagy reakcióképességű magnéziumból – írja a Reuters.

A vegyi anyagokat előre időzített detonátorok indították el, amelyeket olcsó kínai elektronikus eszközökből alakítottak át. Ezeket például elveszett kulcsok felkutatására használják, a hatást azonban most a kozmetikumoknak látszó, de valójában gyúlékony vegyületekből, többek között nitrometánból álló gélt tartalmazó tubusok tovább fokozták.

A bűncselekményeket az orosz GRU által inspirált módszerként vizsgálják már

– mondta el a Reuters lengyel forrása, utalva ezzel Moszkva külföldi katonai hírszerző ügynökségére.

A Reuters beszámolója a lengyel esethez közel álló forrás, illetve több mint egy tucat európai biztonsági tisztviselővel készített interjúra támaszkodik.

Az európai biztonsági vezetők októberben hozták nyilvánosságra a csomagrobbantásokat, és azokat egy „hibrid háború” részeként jellemezték, amelyet Oroszország az Ukrajnát támogató országok működésének destabilizálására használ. Ezek a módszerek többek között gyújtogatásokat és kibertámadásokat foglalnak magukba.

A csomagok egyelőre csupán a raktárakban gyulladtak meg, ahol tüzet okoztak, ezekben azonban szerencsére senki nem sérült meg. A források szerint azonban ezek csupán a jövőbeli orosz próbakísérletek voltak, amelynek célja, hogy az Egyesült Államokba és a Kanadába tartó légi-teherszállító járatokon hasonló csomagokat robbanthassanak fel.

Az ukrajnai háborúval ezek a támadások felerősödtek, gyakoribbá és magabiztosabbá váltak. Ez azonban kockázatot jelent az emberekre, az Európai Unió polgáraira nézve

 mondta Nicu Popescu, Moldova volt miniszterelnök-helyettese és külügyminisztere, aki jelenleg az Európai Külkapcsolati Tanács politikai munkatársa.

A Kreml visszautasította a vádat, hogy Oroszországnak köze lenne a tüzekhez. Dmitrij Peszkov szóvivő a Reutersnek elmondta, semmit nem tudnak az esetekről, és nem zárják ki, hogy ezek csupán újabb álhírek vagy az elvakult ruszofóbia megnyilvánulásai.

A Kreml szerint az orosz szabotázs- vagy hibrid kampányról szóló európai állítások teljesen megalapozatlanok.

A csomagrobbantásokra július 19-én, 20-án és 21-én történtek Birmingham városában, a németországi Lipcsében és a lengyel főváros, Varsó közelében.

A források szerint egyre gyakoribb, hogy az orosz kapcsolattartók helyi bűnözőket toboroznak terveik megvalósításához, akiknek Telegramon adnak utasításokat. Az ügynököknek akár néhány ezer eurót is fizetnek megbízásonként.

Az orosz katonai hírszerzést sejtik az IKEA felgyújtása mögött

A tavaly a litván fővárosban történt gyújtogatás idején még kiskorú gyanúsítottat Rigában tartóztatták le, most viszont új aspektussal állt elő a vád.
Bővebben>>>