A Jugoszlávia elleni 1999-es NATO-légicsapások következtében az utóbbi 25 évben jelentősen megnőtt a rákos megbetegedések száma – állítják szerbiai orvosok.
- A támadások során a különböző becslések szerint Jugoszlávia-szerte összesen 1200-3500 civil, katona és rendőr halt meg, az ország gazdasága pedig mintegy 30 milliárd dolláros kárt szenvedett.
- Ugyanakkor körülbelül 25 ezer lakóépület semmisült, illetve rongálódott meg, 470 kilométernyi közút és 595 kilométer vasútvonal vált használhatatlanná, 14 repülőtér, 19 kórház, 69 iskola és 44 híd rongálódott meg vagy dőlt romba.
- A légitámadások által okozott anyagi kár nagyságát akkor körülbelül 100 milliárd dollárra becsülték.
Azóta kiderült, összesen 17 tonna szegényített uránlövedéket használt fel a NATO a támadások során.
A szervezete elismerte, hogy használt szegényített uránt, azt azonban nem, hogy ezzel hozzájárult volna a daganatos betegségek számának a növekedéséhez.
A szegényített urán az urándúsítás melléktermékeként jön létre. Nagy sűrűsége miatt ideális lövedékek anyagának. Radioaktív sugárzása ugyan nem jelentős, azonban erős mérgező hatása miatt alkalmazása etikai kérdéseket vet fel, mivel becsapódáskor a lövedék mérgező égésterméke nagy területen szóródik szét – közölte a szabadkai Pannon RTV a témával foglalkozó riportjában.
Az orvosok megosztottak a kérdésben.
Az Egészségügyi Világszervezet internetes oldalán a szegényített uránról azt írják: arra a következtetésre jutottak, hogy nincs meggyőző bizonyíték a szegényített uránnak való kitettség és a klinikai kimenetelek között, beleértve a rák bármely típusát és a születési fejlődési rendellenességeket.
A szerbiai egészségügyi dolgozók azonban másként vélekednek, a hivatalos adatok szerint ugyanis 1999 óta megugrott a daganatos megbetegedések száma az országban.
Dusan Ristic, a Szerbiai Onkológiai és Radiológiai Intézet szakorvosa a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS) arról beszélt, hogy tíz év alatt mintegy ötvenezer embernél fedeztek fel daganatos elváltozást. Tudjuk, hogy 2001-ben a daganatos megbetegedésben szenvedők jegyzékében nagyjából 200 ezer páciens szerepelt. 2011-ben 250 ezer volt. Ez egy olyan trend, amilyet sehol máshol nem jegyeztek, és közvetlenül kapcsolatba hozható a bombázásokkal. A koszovói kollégáinktól tudjuk, hogy az ottani albán lakosság körében is nagy számban mutattak ki daganatos betegségeket – magyarázta a szakorvos.
Danica Grujicic korábbi egészségügyi miniszter szintén az RTS-en beszélt arról, hogy az orvostudomány fejlődése és a dohányosok számának csökkenése ellenére
- évről évre nő a tüdőrákos betegek száma, hiszen évente mintegy hétezer új beteget regisztrálnak.
- Emellett évente négyezerrel nő a mell- és vastagbélrákkal küzdők száma is.
Mint mondta, nemcsak Szerbiában, hanem Horvátországban, Magyarországon és a többi környező országban is emelkedés tapasztalható. 1999 áprilisa, sőt, 1999 tavasza egy regionális ökológiai katasztrófa volt – fogalmazott a korábbi egészségügyi tárcavezető. Hozzátette, nyilvántartásuk szerint megnőtt
- a férfiak sterilitása,
- a különböző autoimmun megbetegedések,
- a patológiás terhességek száma és minden más.
Bizonyos mentális zavarokat állapítottunk meg azoknál a gyerekeknél, akik abban az időben születtek, illetve azoknál a szülőknél, akik a negatív hatásoknak voltak kitéve. Ez egy csúf és embertelen kísérlet volt a térségben – mondta a szakember.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Újabb szigor jön az egészségügyben

Kamatugrás: közel 8 százalékra vált az egyik legnépszerűbb állampapír

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Ez a nyelv egyre fontosabb a munkaerőpiacon

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Nem mindenki kapta meg az éves díjkimutatást az egyik hazai banknál

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Nagy Márton bejelentést tett: újabb szektorba avatkozhat bele az állam
