A cukorbetegséggel élő felnőttek száma világszerte meghaladta a 800 milliót, ez az 1990-ben ismert szám több mint négyszerese – állapította meg az a tanulmány, amely a The Lancet című folyóiraton jelent meg a diabétesz világnapján.
Az NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC) által elkészített elemzés rávilágít a diabétesz betegség méreteire és arra, hogy sürgős globális fellépésre van szükség, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO), amely a tanulmány elkészítését is támogatta.
A gazdasági kihívások sem segítenek a helyzeten
Az elmúlt három évtizedben riasztóan emelkedett a cukorbetegek száma, ami az elhízás növekedését tükrözi, amit súlyosbítanak az egészségtelen élelmiszerek forgalmazásának, a testmozgás hiányának és a gazdasági nehézségek hatásai
– fogalmazott Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.
Ha a globális népesedést nem, csupán az arányokat nézzük, az idézett tanulmány alapján
Kapcsolódó
1990 és 2022 között a felnőttek körében a cukorbetegség előfordulása világszerte 7 százalékról 14 százalékra nőtt.
Hatalmasak az eltérések a Föld különböző részein
A legdrámaibb növekedést az alacsony jövedelmű országokban tapasztalták, ahol a cukorbetegek aránya ugrásszerűen megnőtt, miközben a kezeléshez való hozzáférés továbbra is alacsony. Ez a trend súlyos globális egyenlőtlenségekhez vezetett:
2022-ben csaknem 450 millió 30 éves és idősebb felnőtt, vagyis az összes felnőtt cukorbeteg mintegy 59 százaléka maradt kezeletlen,
ezzel a kezeletlenek számának 3,5-szeres növekedése zajlott le 1990 óta. A kezelésben nem részesülő felnőttek 90 százaléka pedig az alacsony jövedelmű országokban él.
Óriási globális különbségeket tár fel a cukorbetegek arányában a tanulmány: a 18 éves és idősebb felnőttek körében a WHO délkelet-ázsiai és kelet-mediterrán régiójában a cukorbetegség előfordulási aránya 20 százalék körül van. Ebben a két régióban, valamint az afrikai régióban a legalacsonyabb a cukorbetegség kezelésének lefedettsége, a konkrét számok nyelvén 10 cukorbeteg felnőttből kevesebb mint 4 cukorbeteg szed glükózcsökkentő gyógyszert a cukorbetegségére.
Kulcsfontosságú lenne a megelőzés
A WHO a diabétesz egyre növekvő terheinek kezelésére egy új globális cukorbetegség-felügyeleti keretrendszert is elindít. A világszervezet szerint ez átfogó iránymutatást nyújt az országok számára a cukorbetegség megelőzésének, ellátásának, eredményeinek és hatásainak méréséhez és értékeléséhez. A kulcsfontosságú mutatók, például a glikémiás kontroll, a magas vérnyomás és az alapvető gyógyszerekhez való hozzáférés nyomon követésével az országok javíthatják a célzott beavatkozásokat és a szakpolitikai kezdeményezéseket.
Ez a szabványosított megközelítés lehetővé teszi az országok számára az erőforrások hatékony rangsorolását, ami a cukorbetegség megelőzésében és ellátásában jelentős javulást tud eredményezni – véli a világszervezet.
Készüljön! Nem lesz édes, ami eddig édes volt, és nem lesz sós, ami eddig sós volt
Hozzászoktunk az édes és sós ízekhez, vesszük a zsírokkal teli élelmiszereket, ezáltal hozzászoktunk bizonyos ízekhez. A jövőben vélhetően ez megváltozik, mert a kutatók szeretnék lecsökkenteni a feldolgozott élelmiszerekben ezeket az adalékokat. Bővebben.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!