A készülő végrehajtási rendeletről szóló dokumentumban az áll, hogy „a ballisztikus, cirkáló- és hiperszonikus rakéták támadásának veszélye továbbra is katasztrofális fenyegetést jelent az Egyesült Államokra nézve.”

Ezért Trump elrendeli a Vaskupola megépítését, melyet Izrael rendszerével hasonlít össze, amelyet az Egyesült Államokkal együttműködve fejlesztettek ki – áll a dokumentumban.

A Bloomberg fejtegetése szerint ugyanakkor bármelyik amerikai rendszerről is van szó, annak jócskán túl kell lépnie azon, amit az izraeli Vaskupola nyújtani tud: a Raytheon Co. amely, az izraeli Rafael Advanced Defense Systems-szel együttműködve fejleszti a Vaskupolát, azt mondja, hogy a rendszer Tamir rakétája 4 és 70 kilométer közötti távolságból indított fegyvereket ártalmatlanít.

Az USA már többfajta rakétavédelmi rendszerrel is rendelkezik: egyszer a Terminal légvédelmi rendszereivel, de ezen felül a hadihajókon Aegis és Patriot berendezések, valamint földi elfogórendszerek találhatók.

Ugyanakkor a lap szerint az amerikai rendszerekben jóval nagyobb területet kell lefedniük, mint az izraelieknek. Az egymást követő adminisztrációk korábban azon dolgoztak, hogy modernizálják és korszerűsítsék a védelmi rendszerek összetett rendszerét.

Kína és Oroszország az elmúlt években kezdtek el hiperszonikus fegyverek kifejlesztésén dolgozni, amivel az amerikai Védelmi Minisztérium igyekezett lépést tartani. Ugyanakkor a Fehér Ház szerint még a növekvő fenyegetésekkel szemben is „az Egyesült Államok belföldi rakétavédelmi politikája arra korlátozódott, hogy megelőzze a felbujtó nemzetek fenyegetéseit és a véletlen vagy engedély nélküli rakétaindításokat”.

Megkönnyebbült Zelenszkij: Trump egyelőre megkegyelmezett

Miután az Egyesült Államok elrendelte a külföldi segélyek szüneteltetését, mindeddig nem lehetett tudni, mi lesz az Ukrajnának nyújtott támogatások sorsa. Márpedig ez létkérdés Ukrajna számára annak fényében, hogy arzenáljának mintegy 40 százalékát az USÁ-tól kapja.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.