„Putyinnak alkut kell kötnie Zelenszkijjel, akár tetszik, akár nem. De egyelőre nem vagyok elégedett az eddigi eredményekkel"

– jelentette ki Donald Trump.

Az amerikai fél 25 százalékos vámot vetne ki az orosz olajra, ha a Kreml nem teljesíti a közelmúltbeli szaúd-arábiai béketárgyalásokon megbeszélt feltételeket – írja a Kyiv Post. 

Alexander Stubb finn elnök, a Trumppal közös golfozása után kiemelte, szerinte az Egyesült Államok elnöke nagyon ügyes tárgyalófél, és megpróbálja megtalálni a megfelelő egyensúlyt. 

Ő az egyetlen, aki képes erre a lépésre. Szükségünk van egy határidőre a tűzszünetben, ami számomra április 20-a lenne, hiszen ekkor Trump már három hónapja hivatalban van, illetve húsvét is ekkor van. Azonban Putyin ezen a területen a legerősebb, hiszen az ehhez hasonló megbeszéléseken az oroszok mindig nagyon jól elő tudják adni, hogy minden rendben van

– mondta el a finn elnök. 

A finn államfő hozzátette, amikor Trump megkérdezte tőle megbízhat-e a Putyinban, ő határozottan nemleges választ adott. 

Ráadásul elemzők szerint az orosz olajvásárlásra vonatkozó esetleges amerikai szankciók hatása korlátozott lenne.

A vámok rövid távon valószínűleg növelnék az olajárakat, ha az országok más forrásokat választanának. Mégis, a vámok hatékonysága és az ebből eredő piaci ingadozások egyelőre nem egyértelműek, mivel nem minden információ áll rendelkezésre, főleg a vámok kivetésének módjáról, tekintve, hogy az USA nem importál fosszilis tüzelőanyagokat Oroszországból.

A legtöbb közgazdász szerint Trump a vámok alatt szankciókat ért. 

Richard Haas, a Council on Foreign Relations tiszteletbeli elnöke azt mondta, a lépés lényegében azt jelenti, hogy Kínát, Indiát és Törökországot, az orosz energia három legnagyobb importőrét szankcionálnák. Mindegyik félnek kétoldalú problémákat okoznának anélkül, hogy valóban jelentős hatást gyakorolnánk Oroszország gazdaságára.

A Reuters árupiaci elemzője szerint azonban a puszta fenyegetés, bár valószínűleg nem túl hatékony, elég lehet ahhoz, hogy megingassa a Kremlt, amely mindennél jobban el akarja érni, hogy a Nyugat enyhítse az orosz gazdaságot sújtó szankciókat a békéért cserébe.

A színfalak mögött már az orosz szankciók enyhítésén dolgoznak Washingtonban

A Fehér Ház megbízta a Külügyminisztériumot és a Pénzügyminisztériumot, hogy készítsenek tervet arról, miként lehet enyhíteni az Oroszország elleni szankciókon.
Bővebben>>>