Az egyesült-királyságbeli szupergazdagok magánbankjai és tanácsadói szerint egyes ügyfelek elfogják hagyni az országot, ha a munkáspártiak megnyerik a jövő hónapban esedékes parlamenti választásokat.
A brit elitben a Munkáspártnak a jövő generációkra átörökíteni kívánt offshore vagyonok adóvédelmének eltörlésére irányuló terve keltett ijedelmet – írja a Reuters.
Kapcsolódó
A Keir Starmer vezette Munkáspárt csütörtökön tette közzé kiáltványát, ami az iskolákra, a jóléti ellátásokra, az energiareformra és a nemzeti egészségügyi szolgálatra összpontosító közkiadási program támogatására szólította fel Nagy-Britannia leggazdagabb embereit.
70 ezer gazdag nem fizető
70 ezerre becsülik azoknak a számát, akik a tengerentúlon keresett vagyonuk után egyáltalán nem, vagy csak minimális adót fizetnek az Egyesült-Királyságban.
A hivatalban lévő konzervatív kormány még márciusban jelezte, hogy fokozatosan megszüntetik ezt a „nem tulajdonos" státuszt.
A Munkáspárt áprilisban tette közzé a külföldön szerzett jövedelmek után járó kedvezmények eltörlésére és a brit örökösödési adórendszer kiterjesztésére vonatkozó javaslatát.
Az új szabályozás a vagyonkezelői alapokban tartott külföldi tulajdont is megadóztatná.
Richard Murphy, Sheffieldi Egyetem számviteli professzorának elemzése szerint a tőkenyereség adónak a jövedelemadóval azonos mértékű kivetése évi 12 milliárd font bevételt, míg a pénzügyi szolgáltatásokra kivetett hozzáadottérték-adó (HÉA) - amelyet nagyrészt a jómódúak vesznek igénybe - szintén mintegy 9 milliárd fontot hozna az államnak.
Mindenképp emelik az adókat
A javaslat kritikusai szerint az új szabályozás inkább árt a brit gazdaságnak, elriaszthatja Egyesült-Királyságba befektetni és letelepedni szándékozó gazdasági elitet, ami végső soron az ország adóbevételeinek a csökkenésével járna.
Elemzők szerint a júliusi választás követően – bármelyik párt nyerjen – adóemelésre számíthatnak a brit polgárok.
A közvélemény-kutatásokat vezető Munkáspárt azt ígérte, hogy a jövedelemadót és a dolgozók társadalombiztosítási járulékát nem fogják megemelni.
A párt vállalta, hogy csökkenti fogják a brit adótartozás és a beszedett adó közötti szakadékot, ami a 2021/22-es adóévben 5 milliárd fonttal 36 milliárd fontra (46 milliárd dollár) nőtt.
Elvándorlással fenyegetőznek
Catherine de Maid, a Burges Salmon ügyvédi iroda partnere elmondta:
Az ügyfeleik nem hajlandók az Egyesült Királyságban kifejezetten magas: 40 százalékos örökösödési adót olyan vagyontárgyak esetén kifizetni, amit sok évvel Nagy-Britanniába költözésük előtt szereztek. Inkább teljesen elhagynák az országot.
Nigel Green, a DeVere Group vezérigazgatója szerint Spanyolország, Olaszország, Svájc, Dubaj és Szingapúr kifejezetten népszerűek az alacsonyabb adózású lakóhelyet kereső tehetős brit családok körében.
A PWC adatai szerint az Egyesült Arab Emírségekben, Szingapúrban és a legtöbb svájci kantonban nincs hasonló örökösödési adó, míg Spanyolországban és Olaszországban 34 százalékos, illetve 8 százalékos adókulcsot vetnek ki az öröklött vagyontárgyakra.
Rachel Reeves, árnyék pénzügyminiszternek korábbi nyilatkozatai alapján többen attól tartanak, hogy visszamenőlegesen is alkalmazni fogják a megváltozott szabályokat.
Mobilis réteg
Mark Routen, a Hoxton Capital Management vagyonkezelő adóosztályának vezetője hangsúlyozta:
a vagyonos magánszemélyek többsége „nemzetközileg mobilis” és sokan tervezik brit adóügyi illetőségük megszüntetését.
James Whittaker, a DB UK Bank vezérigazgatója szerint viszont a legtöbb ultra nagy vagyonnal rendelkező magánszemély jól átgondolja majd, mielőtt nagy döntéseket hozna az életéről.
Az Egyesült-Királyságban július 4-én tartanak parlamenti választásokat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!