Az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok nagy figyelemmel kísérik az új kormány következő lépéseit, mivel a frissen megválasztott miniszterelnök, Keir Starmer igyekszik megreformálni és újjáépíteni a kapcsolatokat Európával – írja a Euronews.
A teljes jogalkotási programjának bemutatását megelőző sajtótájékoztatón Starmer hangsúlyozta, hogy a Brexit utáni időszak kapcsán jobb megállapodásra van szükség Brüsszellel, mint amilyet korábban Theresa May, majd Boris Johnson közvetített.
- jelentette ki Starmer.
A Brexit számos kihívást jelentett az évek során, de a munkáspártiak mostani hatalomra kerülésével az Egyesült Királyság reméli, hogy újraformálhatja európai kapcsolatait.
A kulcskérdés jelenleg az, hogy az új megközelítés nagyobb mértékű elköteleződést és jobb kereskedelmi kapcsolatokat eredményez-e, valamint, hogy ez miként érinti az ország nagyszámú uniós polgárait.
Londonban a legtöbb európai polgár fiatal felnőtt, akik közül sokan osztoznak Starmer nézeteiben. Legtöbbjük különösen várja a szabadmozgás visszaállítását, amely a Brexit egyik legjelentősebb áldozata.
Az Európával való kapcsolatok erősítésére irányuló munkáspárti terv kimenetele továbbra is bizonytalan, sok minden múlik külső tényezőkön, többek között a közelgő amerikai elnökválasztáson is.
Amennyiben hamarosan pozitív megállapodások születnek, az olyan politikai és gazdasági dinamikát generálhat, amely mindkét félre nyomást gyakorol
– mondta Jonathan Portes professzor.
Jonathan Portes professzor, a londoni King's College vezető szakértője, az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatainak egyik vezető szakértője szerint még eltart egy ideig, amíg a jövőre vonatkozó kilátások tisztázódnak.
Temzét lehetne rekeszteni a Brexit utáni letelepedési kérelmekkel
Több millió Nagy-Britanniában élő EU-állampolgár nyújtott be letelepedési kérelmet 2024 első negyedévének végéig. Köztük több száz ezer magyar folyamodvány is van.Bővebben--->