A hosszútávú betegségek miatt egyre több ember nem dolgozik, vagy nem is keres munkát, azaz gazdasági szempontból inaktív. Ez azonban már jelentős kockázatnak számít a gazdasági növekedés szempontjából – írja a Euronews.

Az Egyesült Királyságban kedd reggel jelent meg a 2024 áprilisával végződő három hónapra vonatkozó munkanélküliségi összesítés, amely a Nemzeti Statisztikai Hivatal szerint 4,4 százalékos munkanélküliségi rátát mutat. Ez mind az előző időszakhoz, mind az elemzői várakozásokhoz képest (4,3 százalék) jósolt értéket meghaladta. 

Ez az adat 2021 szeptember óta a legmagasabb. Az Egyesült Királyságban 1,51 millió főre emelkedett a munkanélküliek száma, amely miatt már 24 ezres növekedésről kell beszélnünk.

A 6 hónapnál hosszabb ideje állás nélküliek száma szintén megemelkedett, akárcsak a több mint egy éve munkanélküliek száma. Továbbá ebben az időszakban a gazdaságilag inaktívak emberek száma már elérte a 9,43 milliót is. Ide azok az emberek tartoznak, akik jelenleg nem dolgoznak, de nem is keresnek új állást. 

Ide tartoznak a tartós betegség miatt munkanélkülivé vált emberek is. Az ő számuk az áprilisig tartó 3 hónapban 55 ezerről 2,83 millióra emelkedett, ezzel újabb rekordot döntve. Ebbe a csoportba sorolhatóak például a COVID-19 hosszú távú hatásainak elszenvedői is. 

Ebben a parlamentben a gazdasági inaktivitás legnagyobb mértékű növekedését és a munkaerő méretének legnagyobb mértékű csökkenését tapasztaltuk azóta, hogy 1971-ben elkezdődött az összehasonlítható nyilvántartás feljegyzése

 – mondta Tony Wilson, a Foglalkoztatási Tanulmányok Intézetének igazgatója.

Wilson szerint a foglalkoztatási támogatás reformjának a következő  Parlament egyik legfontosabb prioritásának kell lennie, hogy több ember hozzáférhessen ahhoz a segítséghez, amelyre szükségük van az újra munkába álláshoz.

A foglalkoztatottak száma jelenleg 33 millión áll, amely 29 ezer fővel, mint a fent említett vizsgált időszakban. A teljes munkaidőben dolgozók száma összességében visszaesett. 

A gazdasági inaktivitási ráta is emelkedett, 22,3 százalékra, ami 0,2 százalékos növekedést jelent.

A bérek emelkedése mindezek ellenére erőteljes volt, az Egyesült Királyságban a bónuszok nélkül számított rendszeres bérnövekedés éves szinten 6 százalékkal, heti 640 fontra (közel 300 ezer forint) emelkedett ebben az időszakban. Az üzleti és pénzügyi szektorban volt a legnagyobb növekedés, a szolgáltatási és a feldolgozóipari szektorral együtt.

Sosem volt ilyen alacsony a munkanélküliség az euróövezetben

A várakozásoknak megfelelően alakultak a számok.
Bővebben--->