Európa erős növényágazata nehezen boldogul a  Brexit utáni brit határellenőrzésekkel, amelyek késleltetik és drágítják az exportot, egyes beszállítókat pedig teljesen kiszorítanak a brit piacokról – írja a Euronews. 

A brit kormány által a biológiai biztonsági intézkedések részeként bevezetett ellenőrzéseket az európai kertészeti ágazat „fájdalmasnak” nevezte.

A növényimportőröket annyira megrémítette az ellenőrzéseknek a növények, virágok és más kertészeti termékek ellátására gyakorolt hatása, hogy levélben fordultak az Egyesült Királyság kormányához, amelyben sürgős változtatást kértek.

Az ágazatunkra nehezedő nyomás óriási. A szakosodott szállítmányozók mostanra teljesen kivonulnak az Egyesült Királyság piacáról, így egyre kevesebb beszállító áll rendelkezésünkre

 – mondta Fran Barnes, a Kertészeti Szakmai Szövetség (HTA) vezérigazgatója.

Hozzátette, a növények, fák, virágok, virághagymák és vetőmagok EU és az Egyesült Királyság közötti szállításában részt vevő valamennyi fél maximális nyomás alatt van, kezelhetetlenül megnövekedett költségekkel, fájdalmasan hosszú határvizsgálatokkal, ugyanakkor minimális információval ellátva.

A HTA kifejtette, hogy a brit importőrök, az uniós exportőrök, valamint a különböző fuvarozóik és szolgáltatóik közötti jól bevált üzleti kapcsolatok a megterhelő határellenőrzések miatt a végsőkig feszült.

A fő probléma, hogy az Egyesült Királyság  kikötőiben nem áll rendelkezésre elegendő kapacitás a kertészeti termékek hosszadalmas fizikai ellenőrzéséhez, illetve arra, hogy megakadályozzák a kártevők és betegségek bejutását az országba, ami csak tovább nehezíti az áruforgalmat.

A napokig vagy hetekig tartó késések jelentős pénzügyi terhet rónak az uniós exportőrökre, különösen a kis- és középvállalkozásokra, amelyek a hosszú távú szerződések miatt nem tudják könnyen áthárítani a költségeket a vásárlóikra. Egy-egy fizikai  ellenőrzés az 500 és 1000 euró közötti összeget is elérheti.

A HTA a fennakadásokért egyenesen a brit kormányt okolja. Bár elismeri, hogy a biológiai biztonsági intézkedésekre szükség van, azt állítja, hogy a változtatásokat rosszul kommunikálták nem alkalmazták következetesen.

A szövetség példaként hozta a sevingtoni határellenőrzés év eleji incidensét, ahol az Olaszországból növényeket szállító teherautókat több mint egy hétig feltartóztatták.

Itt a vég, egzotikus szigeteiről mondott le az Egyesült Királyság

Több éves tárgyalások után megállapodtak, hogy átadják a stratégiai helyen fekvő Chagos-szigeteket Mauritiusnak. Ide tartozik a Diego Garcia trópusi atoll is, amelyen a jövőben is működik majd amerikai-brit katonai bázis.
Bővebben--->