Oroszország legrangosabb tábornokai közül kettő: Valerij Geraszimov és Szergej Szurovikin eltűntek a nyilvánosság elől a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-lázadás óta.
A 67 éves Geraszimov tábornok, a fegyveres erők vezérkari főnöke, Oroszország ukrajnai különleges katonai hadműveletének parancsnoka szombat óta nem jelent meg sem a nyilvánosság előtt, sem az állami tévében, sem a védelmi minisztérium sajtóközleményében.
Egyes nyugati katonai elemzők szerint Geraszimov Oroszország három "nukleáris aktatáskája" egyikének tulajdonosa – írta meg a Reuters.
Szurovikin tábornok, az ukrajnai orosz erők parancsnok-helyettese, akit az orosz sajtó a szíriai konfliktusban tanúsított agresszív taktikája miatt "Armageddon tábornoknak" becézett, szintén eltűnt szombat óta.
A New York Times amerikai hírszerzési tájékoztatón alapuló jelentése kedden azt írta, hogy Szurovikin előzetesen tudott a lázadásról, és az orosz hatóságok vizsgálják, hogy bűnrészes-e. Amerikai tisztviselők szerdán azt mondták a Reutersnek, hogy Szurovikin Prigozsin mellett állt, de a nyugati hírszerzés nem tudta biztosan, hogy segítette-e valamilyen módon a lázadást.
A Moscow Times orosz nyelvű változata és egy katonai blogger beszámolt Szurovikin letartóztatásáról, míg néhány más, Oroszországban nagy követőt számláló katonai tudósító azt mondta a Reuters szerint, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) kihallgatta őt és más magas rangú tiszteket, hogy ellenőrizzék a hűségüket.
A Reuters nem tudta megállapítani, hogy Szurovikint letartóztatták-e, vagy másokkal együtt átvizsgálják, mennyire megbízható. A lap szerint a Rybar, a Telegram üzenetküldő alkalmazás egyik befolyásos csatornája, amelyet az orosz védelmi minisztérium egykori sajtófőnöke üzemeltet, közölte, hogy tisztogatásra kerül sor.
Elmondta, hogy a hatóságok megpróbálják kiszűrni azokat a katonákat, akikről úgy ítélték meg, hogy a lázadás leverésében „hiányos volt a határozottságuk”, miközben egyes hírek szerint a fegyveres erők egyes részei a jelek szerint keveset tettek a Wagner-harcosok megállításáért a lázadás kezdeti szakaszában.
A Wagner katonai magáncég fegyveres felkelése ürügy lett az orosz fegyveres erők soraiban végrehajtott hatalmas tisztogatásra
– írta a Rybar.
Egy ilyen lépés, ha beigazolódik, megváltoztathatja azt a módot, ahogy Oroszország az ukrajnai háborúját folytatja – amelyet „különleges katonai műveletnek” nevez –, és zűrzavart okozhat a berkekben egy olyan időszakban, amikor Moszkva megpróbálja meghiúsítani az ukrán ellentámadást.
Ezenkívül megerősítheti vagy felemelheti más, hűségesnek tekintett katonai és biztonsági személyek pozícióit. A védelmi minisztérium hivatalosan nem kommentálta a történteket.
Győztesek és vesztesek
Egyes orosz és nyugati katonai és politikai elemzők úgy vélik, hogy Szergej Sojgu védelmi miniszter, Putyin veterán szövetségese, akit Prigozsin állítólagos alkalmatlansága miatt akart megbuktatni Geraszimovval, most már biztosabb lehet a munkájában.
Azt hiszem Prigozsin arra számított, hogy valami történni fog Sojguval és Geraszimovval kapcsolatban, és Putyin az ő javára dönt
– írta Michael Kofman, a Carnegie Endowment orosz katonai szakértője a Twitteren, ahol hozzátette:
"Ehelyett a zendülése biztosíthatta hivatali idejük folytatását."
Viktor Zolotov tábornok, a Nemzeti Gárda vezetője és Putyin egykori testőre is a másik haszonélvezőnek tűnik, miután a nyilvánosság előtt azt mondta, hogy emberei készek meghalni, hogy megvédjék Moszkvát a Wagnertől.
Kényszerből beszélt?
Szurovikint, Geraszimov helyettesét szombaton látták utoljára nyilvánosan, amikor egy videóban szerepelt, amelyben Prigozsinhoz fordult, hogy állítsa le a lázadását. Kimerültnek tűnt, és nem volt egyértelmű, hogy kényszerből beszél-e?
Dara Massicot, a RAND Corporation orosz hadsereg szakértője szerint valami furcsának tűnt a videóban, amelyen Szurovikin automata fegyvert tart az ölében.
Néhány nappal ezelőtt észrevettem, hogy itt valami nagyon nem stimmel: Nem viselte a jelvényét és a rangjelzéseit. Több mint 30 év a katonaságban és nem vette fel őket?
– írta a Twitteren.
Szerda este, a Reuters szerint meg nem erősített orosz média- és bloggerjelentések jelentek meg arról, hogy Szurovikint a moszkvai lefortovoi fogdában tartják fogva, miután letartóztatták.
A család és a testőrök is elhallgattak
Alekszej Venediktov újságíró – forrásaira hivatkozva – elmondta, hogy Szurovikin szombat óta nem tartotta a kapcsolatot családjával, és testőrei is elhallgattak.
Prigozsin, aki hónapokig rágalmazta Sojgut és Geraszimovot az ukrajnai háborúban tapasztalt állítólagos alkalmatlanságuk miatt, gyakran dicsérte Szurovikint, akit a hadseregben széles körben tisztelnek a csecsenföldi és szíriai tapasztalatai miatt.
Szurovikint, aki az ukrajnai különleges katonai művelet főparancsnokaként dolgozott, mielőtt Geraszimovot kinevezték volna az irányításra, a nyugati katonai elemzők hatékony szereplőnek tartják, és az orosz haditudósítók időnként potenciális jövőbeli védelmi miniszterként emlegették.
Lawrence Freedman, a londoni King's College professzora szerint, ha igaz Szurovikin eltávolítása, az jobban destabilizálhatja Oroszország háborús erőfeszítéseit, mint a szombati lázadás.
Szurovikin egy vad, de egyben az egyik legtehetségesebb orosz parancsnok is
hangsúlyozta Freedman a Twitteren.
Needs confirmation. If this is the case then this might be more destabilising to Russian military effort than the original coup, especially if other associates of Prigozhin/Surovikin start to get purged. Surovikin a brute but also one of the more capable Russian commanders. https://t.co/X1uyDf8g9c
— Lawrence Freedman (@LawDavF) June 28, 2023
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!