Különleges biztonsági intézkedéseket ígér Elon Musk arra az esetre, ha a SpaceX által üzemeltetett műholdas hálózaton keresztül próbálnak internetes kapcsolatot létesíteni a Gázai övezetből. A techmilliárdos ezzel a Hamásszal háborúban álló Izraelt nyugtatja, ahol attól tartanak, hogy a Starlink közvetítésével a terrorizmus terjedne tovább. Kommunikációs pánik van a palesztin területen.
„Nem vagyunk olyan naivak. Még egyetlen Starlink terminál sem próbált csatlakozni Gázából.
Ha ez megtörténik, rendkívüli intézkedéseket foganatosítunk annak megerősítésére, hogy a műholdas internetkapcsolatot tisztán humanitárius okokból használják.
Ezenkívül biztonsági ellenőrzést végzünk mind az Egyesült Államok, mind Izrael kormányával, mielőtt akár egyetlen terminált bekapcsolnánk” – ezt közölte Elon Musk az izraeli kommunikációs miniszter felháborodására, amelyben Shlomo Karhi kijelentette: ha a techmilliárdos a Hamász vezette palesztinai térségben rendelkezésre bocsátja cége, a SpaceX által üzemeltetett műholdas hálózatot az internethez, Izrael megszakítja a kapcsolatot a Starlinkkel.
A Starlink egy olyan, mesterséges műholdak konstellációjából álló, globális hálózat, amely azt ígéri, hogy ott is biztosít internetkapcsolatot, ahol a technikai körülmények miatt a legkevésbé lehet számítani rá.
Elhaltak a vonalak, bajban a segélyszervezetek
Mint megírtuk, Elon Musk felidegesítette az izraelieket és a fél világot azzal a hétvégi bejelentésével, miszerint internetes támogatást ajánl fel a háború sújtotta övezetnek, miután egy izraeli offenzíva az összes kommunikáció leállásához vezetett az elmúlt napokban.
A Gázai övezetben szombaton a totális telefon- és internetszünet elszigetelte az embereket, a mentősöket, a segélyszervezeteket a világtól és egymástól,
miközben a palesztin terrorszervezet által október 7-én megtámadott ország mostanra kiterjesztette légi és szárazföldi ellentámadásait.
A nemzetközi humanitárius szervezetek szerint a pénteken későn kezdődött áramszünet tovább rontotta a már amúgy is kétségbeejtő helyzetet azáltal, hogy gátat vetett az életmentő műveleteknek, és megakadályozta, hogy az önkéntesek a munkatársaikkal érintkezzenek a helyszínen – idézte az állapotokat a The Economic Times, amely kiemelte: erre ajánlotta fel a segítséget a világ leggazdagabb embere a Starlink hálózattal.
Rushdi Abualouf, a BBC gázai újságírója úgy részletezte a rendkívüli helyzetet, hogy mivel péntek este megszakadt a kommunikáció, a mentősofőrök nem kaphattak utasításokat, így egyszerűen a robbanások irányába hajtottak.
„Teljes a káosz. Mindenhol pánik tört ki, még itt Khan Younisban is, ahol kevesebb volt a robbantás. Az emberek más területeken próbálják elérni a családtagjaikat, hogy ellenőrizzék, biztonságban vannak-e, de a telefonokat lekapcsolták”
– fogalmazott a tudósító.
A The Guardian kérdésére Mark Regev, az izraeli kormány egyik vezető tanácsadója ugyanakkor elmondta, hogy az ellenséges kommunikáció megzavarása szokásos háborús taktika. Vagyis az internet- és telefonkapcsolat totális blokkolása a Gázai övezetben szándékos volt Izrael részéről, amely taktikát a brit és az amerikai hadsereg által végrehajtott katonai műveletekben is gyakran alkalmazzák.
Garantálja, hogy a terroristák nem internetezhetnek
Elon Musk felajánlása után az izraeli kommunikációs miniszter azt követelte a Starlinket üzemeltetőjétől, hogy szabja feltételül: a palesztinai fegyveresek engedjék szabadon az Izraelből túszul ejtett foglyokat, mert országa „minden rendelkezésére álló eszközt be fog vetni”.
A Bloomberg októberi jelentése szerint korábban Izrael is tárgyalásokat kezdett a SpaceX-szel a háborús kommunikáció megerősítése érdekében, mivel annak műholdas hálózata lehetővé teszi a frontvonalhoz közeli izraeli városok számára a folyamatos internetszolgáltatást. Az október 17-i jelentés egy izraeli szóvivőt is idézett, aki hozzátette, hogy
országa mérlegeli az összes internet- és telefonszolgáltatás esetleges leállítását Gázában.
A nagy vihart kavart, mostani bejelentés viszont egyelőre meddő felvetés, mert a The Wall Street Journal szerint még az sem világos, hogy vannak-e egyáltalán olyan terminálok Gázában, amelyek a műholdas internetkapcsolat működéséhez szükségesek, vagyis a csatlakozáshoz mindenképpen idő kellene.
Azt maga Musk is jelezte a korábban Twitter néven ismert, X közösségi médiaplatformján, hogy nem tudják, kinek van felhatalmazása a földi összeköttetésekre Gázában, de azt igen, hogy onnan még egy terminál sem kért csatlakozást a Starlinktől.
Ezzel együtt a milliárdos garanciát ígért arra, hogy kizárólag a nemzetközileg elismert szervezetek csatlakozhatnak a hálózatára, például az ENSZ segélyszervezetei, illetve más, elismert humanitárius csoportok, mint az Unicef, az ICRC, az Orvosok Határok Nélkül és az Amnesty.
A mostani felajánlást pedig azért tette, mert az X-et a hétvégén elárasztották az internetezők olyan, bejegyzésekkel, amelyekben cselekvésre szólították fel a StarlinkForGaza hashtaggel – írja Financial Times.
Az oroszoknak nem segít
Miután Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát, a Starlink műholdak a jelentések szerint egyes területeken kritikus szerepet játszottak az internetkapcsolat fenntartásában, az orosz zavarási kísérlet ellenére.
Azóta Elon Musk világossá tette, hogy nem hajlandó kiterjeszteni a lefedettséget az oroszok által megszállt Krímre, és megtagadta, hogy műholdjait az ottani orosz erők elleni ukrán támadásokhoz használják fel.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!