Az Európai Bizottság drasztikusan csökkenteni kívánja a nagykövetségein dolgozó alkalmazottak létszámát és azon országba kívánja koncentrálni diplomatáit, ahol gazdasági és/vagy geopolitikai érdekeltsége van az uniónak. A költségcsökkentési javaslat oka, hogy az EU Külügyi Szolgálata (EKSZ) túllépte a 2024-es költségvetés kereteit és jövőre a költségek további növekedése várható.
„A status quo fenntartása nem opció” – áll a Politico által megszerzett »SENSITIVE« jelzéssel ellátott dokumentumban. A tervezet szerint az EU-nak olyan küldöttségi hálózatra van szüksége, amely jobban megfelel az új politikai és szakpolitikai prioritásoknak. Ezt korlátozott költségvetési keretek között kell megvalósítani.
Kapcsolódó
A tömb világszerte 145 küldöttségi irodában működtet uniós nagykövetségeket. A jövőben azon országokra összpontosítsanak, „ahol az EU elsődleges érdekei vannak”. Ennek szellemében Brüsszel:
- az EU-hoz csatlakozni kívánó;
- és a blokk közvetlen szomszédságában fekvő államokra;
- a G20-országokra;
- a feltörekvő „politikai és gazdasági hatalmakra”;
- és azon térségekre fókuszálna, ahol „az instabilitás veszélyt jelent [az] EU érdekeire”.
A bizottság álláspontja szerint a reform illeszkedik a Global Gateway projektbe, amely az EU válasza Kína világot behálózó kereskedelmi és infrastrukturális projektjeinek hálójára.
Akiket hátra hagynak
A Politico által látott lista szerint Afrika, Ázsia és Latin-Amerika számos országában sokkal korlátozottabban lennének jelen az uniós küldöttségek – Afrikában több mint 30 államban csökkentenék a tisztviselőik arányát, annak ellenére, hogy az EU 2019-ben ígéretet tett az Afrika felé való nyitásról.
A tervezet szerint a 145 küldöttség egyikét sem zárják be, hanem a regionális központokba tömörítik a diplomatákat.
A költségcsökkentés érdekében azt javasolja az unió, hogy az Európai Beruházási Bank vagy az európai polgári védelmi és humanitárius segítségnyújtási műveletekhez tartozó, egymást átfedő külföldi küldöttségeket vonják össze az EKSZ misszióival.
Bejöhetnek a kínaiak
Sokakban aggodalmat kelt, hogy az átszervezés folytán az Európai Unió elveszíti diplomáciai súlyát a latin-amerikai és afrikai régiókban.
Egy aprócska küldöttséget hagynánk olyan helyeken, mint Szudán vagy Niger, ez egyszerűen rossz üzenet, különösen akkor, amikor egy olyan amerikai kormányzatunk van, amely kevésbé érdeklődik a külvilág iránt
– mondta egy névtelensége megőrzése mellett nyilatkozó uniós tisztviselő a Politiconak. Egyes becslések szerint közel 800 helyi tisztviselőt fenyeget a magára hagyás veszélye. Egy másik tisztviselő szerint „egyértelmű aggodalmak merülnek fel amiatt, hogy Oroszország vagy Kína betöltheti az általunk teremtett vákuumot”.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!