A G7-ek terve szerint az Oroszország befagyasztott vagyonából származó váratlan nyereséget az Ukrajnának nyújtott többmilliárdos hitel fokozatos visszafizetésére fordítják. Ezzel zöld utat kapott a 35 milliós kölcsön, amelyet az Európai Unió Ukrajna háború sújtotta gazdaságának fellendítésére szán – írja a Euronews.
A megállapodás része a G7 szövetségeseinek szélesebb körű kezdeményezésének, amelynek részeként a lehető leghamarabb 45 milliárd eurót folyósítanának Kijevnek.
Az EU tisztviselői szerint a 35 milliárd euró „kijelöletlen” és „nem célzott” lesz, amely konkrétan annyit jelent, hogy az ukrán kormány szabad kezet kap abban a tekintetben, hogy mire is költi el támogatást. Brüsszel reményei szerint az összeg a jövő év elején érkezne meg Ukrajnába.
A nagykövetek által szerda este kötött megállapodásra azután került sor, hogy Magyarország megerősítette, megakadályozza az EU szankciórendszerének kulcsfontosságú változásait, amíg az Egyesült Államok november 5-i elnökválasztása le nem zajlik.
A javasolt módosítás értelmében a tagállamok a jelenlegi gyakorlatnak megfelelően nem félévente, hanem 36 havonta újítanák meg a befagyasztott eszközökre vonatkozó korlátozásokat, amelyek értéke a blokkban mintegy 210 milliárd euró.
Úgy véljük, hogy ebben a kérdésben – az orosz szankciók meghosszabbításáról – az amerikai választások után kell dönteni. Ez volt a magyar álláspont
– mondta Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere kedden a luxemburgi miniszteri találkozót követően.
A hosszabb megújítási időszak célja, hogy kiszámíthatóbbá tegye az úttörő projektet, és megnyugtassa a G7-ek szövetségesei által felvetett aggályokat. Különösen az Egyesült Államok tekintetében, ahol jelentős problémaként merült fel azzal kapcsolatban, hogy egyetlen uniós ország bármikor megakadályozhatja a szankciók megújítását, feloldhatja a befagyasztást, és az egész projektet zátonyra futtathatja.
Eredetileg az EU és az USA egyenlő arányban, egyenként 18 milliárd euróval járult volna hozzá a hitelhez, de a konkrétumok hiánya Washington részéről arra késztette Brüsszelt, hogy drasztikusan, 35 milliárd euróra emelje részesedését.
A blokk hozzájárulása azonban csökkenhet, ha az Egyesült Államok, Kanada, az Egyesült Királyság és Japán végül nagyobb összegű felajánlásokat tesz. A szerdai megállapodás, amelyet még az Európai Parlamentnek is véglegesítenie kell, megnyitja az utat az EU előtt, hogy még az év vége előtt megemelje több milliárdos részesedését, és 2025 elején megkezdje a kifizetéseket.
Itt az újabb gigantikus hitel, ez az EU terve Ukrajna megmentésére
Ursula von der Leyen Kijevben elmondta: akár 35 milliárd eurónyi (közel 13 800 milliárd forint) hitelt is nyújtana Kijevnek az unió, és az energetikai károk helyreállításában is szerepet vállalnának. Bővebben >>>