Augusztus vége a következő Európai Bizottság biztosainak a jelölési határideje.
A Politico gyűjtése szerint egyelőre tizennyolc ország jelöltjét ismerjük, nyolcan nem tettek még hivatalos bejelentést az ügyben. Mindegyik biztosjelöltet az Európai Parlamentnek kell majd jóváhagynia, mielőtt elfoglalhatják a pozíciójukat.
A következő országok nem nevezték még meg a jelöltjüket a posztra:
- Belgium
- Bulgária
- Dánia
- Olaszország
- Litvánia
- Luxemburg
- Portugália
- Románia
Magyarország Várhelyi Olivért jelölte újra, aki a leköszönő bizottságban a szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztos volt. Orbán Viktor a döntéssel kapcsolatban arról írt, hogy „az elmúlt öt év során Várhelyi Olivér biztos úr bebizonyította, hogy az EU pozitív erőként tud változást elérni szomszédságában és azon túl is. Kiváló munkát fog végezni a következő bizottságban is”.
Ausztria Magnus Brunner pénzügyminisztert delegálja, aki 2021 decembere óta tölti be ezt a pozíciót. Jelölésére azt követően került sor, hogy a zöldek is rábólintottak az Osztrák Néppárt kérésére, cserébe azért, hogy a kormány koalíciós alkujának szövegtervezetébe belekerült, hogy Ausztria 2027-ig teljesen megszünteti az orosz gázimportot.
Franciaország Thierry Breton, a belső piacért és szolgáltatásokért felelős biztost jelöli újra a pozícióra, aki az új bizottságban a hírek szerint egy gazdasági szuperportfólió iránt érdeklődik.
Németországot Ursula Von der Leyen képviseli az Európai Bizottság elnökeként, míg Észtország részéről Kaja Kallast az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének választották.