Magyar Péter vasárnap indított szavazást a közösségi oldalán azért, hogy a Tisza Párt támogatói dönthessenek arról, felvegye-e a politikus az európai parlamenti képviselői mandátumot. A voksolók háromnegyede felelt igennel arra a kérdésre, hogy Magyar európai parlamenti képviselőként folytassa a tevékenységét.
Egy májusi elemzés szerint minden negyedik EP-képviselőnek van mellékes jövedelme is. Ezek a másodállások, pozíciók és érdekeltségek bizonyos esetekben komoly bevételt jelentenek a politikusoknak, de mindezek mellett összeférhetetlenségi és etikai kérdéseket is felvethetnek.
A Transparency International EU (TIEU) részletes elemzést közölt a brüsszeli politikusok tavaly év végi vagyonnyilatkozataiból. A korrupció felderítésével foglalkozó szervezet arra jutott, hogy a képviselői tiszteletdíjakon kívül a törvényhozók akár tízmillió forintokat is kereshettek különböző melléktevékenységekből – számolt be róla az Index.
A brüsszeli székhelyű NGO viszont azt is hangsúlyozta, hogy a valós szám még ennél is sokkal magasabb lehet, ugyanis a képviselőknek az évi 5 ezer eurónál (közel 2 millió forintnál) alacsonyabb jövedelmeket idén már nem szükséges bejelenteniük a vagyonnyilatkozatukban – köszönhetően annak a ténynek, hogy az európai törvényhozók saját maguk alakították ki a jövedelemi adataik közzétételét érintő szabályozást.
Ennyit vihetnek haza az EP-s képviselők
A tiszteletdíjak összegét az Európai Bíróság bírói alapilletményének 38,5 százalékában állapítják meg, az európai parlamenti képviselők statútumában foglaltak szerint (10. cikk). Minden EP-képviselő azonos összegű tiszteletdíjban részesül.
Egy EP-képviselő havi tiszteletdíjának összege bruttó 10 377 euró (4,1 millió forint), ami nettó 8089 eurót (3,3 millió forint) jelent az uniós adók és biztosítási járulékok levonása után.
A tiszteletdíjakat az Európai Parlament költségvetéséből fedezik. Mivel a tagállamok kiegészítő nemzeti illetékeket vethetnek ki, a végleges nettó összeg a képviselő származási országának adórendszerétől függ. A volt képviselők az európai parlamenti képviselők statútumának 14. cikkével összhangban 63. életévük betöltésekor nyugdíjra jogosultak.
Ők szakítják a legtöbb mellékest: Trócsányi lepipálta Webert
A legnagyobb pénzeket azok a politikusok viszik haza, akik valamelyik nagy európai pártcsalád frakcióvezetői, vagy hazájuk közintézményeiben töltenek be pozíciókat. Magyar részről a legnagyobb mellékes jövedelmet bezsebelő képviselők dobogójára felfért Trócsányi László, a Fidesz korábbi EP-képviselője is.
A korábbi igazságügyi miniszter vagyonnyilatkozatából kiderül, hogy a tekintélyes mennyiségű mellékes jövedelme a Károli Gáspár Egyetem rektori pozíziójáért járó fizetségből, az itt felvett tanári fizetéséből és a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi tagsága után járó tiszteletdíjból tevődik össze.
A legnagyobb mellékes jövedelmet bevalló európai honatyák a Politico számításai szerint:
- Viktor Uspaskich litván független képviselő, korábban a Renew EU tagja tavaly 3 millió eurós osztalékot vett ki a vitatott ingatlankezelő cégéből, ami nagyjából 1,17 milliárd forintnak felel meg.
- Jérome Rivière francia jobboldali politikus és vállalkozó évente 220 ezer eurót, azaz 85 millió 553 ezer forintot visz haza a képviselői fizetésén kívül.
- Trócsányi László, a Fidesz európai parlamenti képviselője 171 ezer eurónyi, azaz jelenlegi árfolyamon 66 millió 837 ezer forintnyi éves mellékes jövedelemről nyilatkozott tavaly.
A negyed helyen Manfred Weber, az Európai Néppárt német elnöke áll, aki 170 ezer eurót (átszámítva 66 millió 500 ezer forintot) keresett, amely szinte teljes egészében a jobbközép képviselőcsoport vezetéséért járó tiszteletdíjából származik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!