Kína kedden bejelentette, hogy általános elvként megtiltja a gallium, a germánium, az antimon és más kulcsfontosságú, potenciálisan katonai felhasználású csúcstechnológiai anyagok Egyesült Államokba irányuló exportját, visszavágva ezzel a félvezetőkkel kapcsolatos amerikai exportkorlátozásokra – írja az AP.
A kínai kereskedelmi minisztérium azután jelentette be a döntést, hogy Washington kibővítette a számítógépes chipgyártó berendezésekre, szoftverekre és nagy sávszélességű memóriachipekre vonatkozó exportellenőrzés alá eső kínai vállalatok listáját. A korlátozás alá tartozó chipeket a fejlett alkalmazásokhoz használják.
A kereskedelmi korlátozások szigorítása abból adódik, hogy Donald Trump, újonnan megválasztott elnök a Kínából és más országokból származó importokra akar további vámokat kivetni, ezáltal felerősítve a kereskedelem és a technológia terén észlelhető feszültségeket.
Kína szigorúan tiltakozik az Egyesült Államok ellen a félvezető-exportellenőrzési intézkedések aktualizálása, a kínai vállalatok elleni szankciók és Kína technológiai fejlődésének rosszindulatú elnyomása miatt
- mondta Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője.
A Kínából származó ásványi anyagokat egyébként számítógépes chipekben, autókban és más termékekben használják fel.
Ezeket az ásványi anyagokat nemzetbiztonsági szempontból eddig is kritikusnak számítottak. Az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának 2021-es jelentése szerint Kína az antimon egyik fő termelője, amelyet égésgátlókban, akkumulátorokban, éjjellátó szemüvegekben és nukleáris fegyverek gyártásában alkalmaznak.
A Peking által kedden bejelentett korlátozások kiterjednek többek között a gyémántokra és más szintetikus anyagok exportjára is, amelyek nem tömöríthetők és rendkívül sűrűek.
Kína a gallium és a germánium legnagyobb globális forrása, amelyeket kis mennyiségben állítanak elő, de szükségesek a mobiltelefonok, autók és más termékek számítógépes chipjeihez, valamint a napelemek és a haditechnika előállításához is.
Kína állítása szerint, a döntés csak védekezés az amerikai kereskedelmi korlátozásokkal szemben.
Ha nem csak blöffölt Trump, az Magyarországnak nagyon nem lesz jó
Most már biztos, visszatér az Egyesült Államok élére Donald Trump volt elnök, aki számos ígéretet tett a kampányidőszakban. A védővámok bevezetésére például számítani kell az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint, nem lehet azonban egyelőre tudni, mire szeretné használni ezeket. De Ukrajna jövője és amerikai támogatottsága kapcsán is rengeteg még a kérdőjel.Bővebben>>>