Brit parlamenti képviselők és diplomaták azzal vádolják az Európai Unió döntéshozóit, hogy a brexit miatti keserűségük okán feszültséget szítanak azzal, hogy az Argentínával megkötött kétoldalú szerződésben a Falkland-szigetekre, a Las Islas Malvinas avagy magyarul a Malvin-szigetek elnevezést használják.
Argentin örömtánc
Buenos Aires diplomáciai diadalként üdvözölte az EU-nak a vitatott területre vonatkozó megfogalmazását, amely megerősíti igényüket az 1833 óta brit kézen lévő Falkland-szigetekre, amelyeket spanyolul Las Islas Malvinas-nak neveznek.
Az 1982-es argentin megszállás után rövid, de brutális háború dúlt. Nagy-Britannia 74 nap után kiűzte az argentin támadó erőket, miután hajóflottát küldött a szigetek visszafoglalására. Tíz évvel ezelőtt a Falkland-szigetek lakóinak 99,8 százaléka szavazott egy népszavazáson, hogy az Egyesült Királyság része kíván maradni.
Az EU 27 tagállama és a 33 latin-amerikai országból álló tömb, a CELAC kétnapos csúcstalálkozóját követően tegnap tették közzé azt a dokumentumot, amely a brit tengerentúli területet Las Islas Malvinas-nak nevezte.
Ostoba döntés?
Alec Shelbrooke volt védelmi miniszter szerint az EU kicsinyeskedik, és a brexit miatt próbálja felzaklatni őket.
Mark Francois tory képviselő, egy másik volt védelmi miniszter azt mondta:
Tekintettel arra, hogy sok uniós ország egyben NATO-szövetségesünk is, nyilvánvalóan nem kellett volna ezt megtenniük, és vissza kellene fordítaniuk ezt az ostoba döntést.
A Daily Mail információi szerint a brit diplomaták kiakadtak, hogy Charles Michel, az Európa Tanács elnöke nem hajlandó megváltoztatni a „Malvinas-szigetek” elnevezésű szerződésről szóló döntését. Egy uniós bennfentes hangsúlyozta:
Az Egyesült Királyság nem része az EU-nak. Idegesíti őket a Malvinas szó használata. Ha az EU-ban lennének, talán tehettek volna ellene.
A brüsszeli argentin delegáció több forrása azt állította, hogy ez a Nagy-Britannia feletti győzelem.
Hosszú idő óta ez az első alkalom, hogy az Európai Unió a Malvin-szigetekről beszél. Ez nem kevés, hanem sok
– mondta egy bennfentes a The Timesnak.
Alberto Fernandez argentin elnök Európában tartózkodott a megbeszéléseken, majd ezt követően a Twitteren ezt írta:
„Remek hírrel zártuk a csúcstalálkozót. Az EU és a CELAC indítványt fogadott el a Malvinas-kérdésben...Nagy-Britannia boldogtalan".
Az Európai Unió-Mercosur megállapodás idén célegyenesbe érhet
Az Atlanti-óceán mindkét oldalán a legtöbb vezető nyájasan nyilatkozik az egykor vitatott kereskedelmi megállapodásról. A csillagok lassan együttállnak ahhoz, hogy az Európai Unió végre aláírja kereskedelmi megállapodását a latin-amerikai Mercosur-országokkal. Az Európai Unió a Mercosur második legnagyobb áruforgalmi partnere Kína után. Bővebben --->
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!