Annak ellenére, hogy az Európai Unió vezető pozícióit nők töltik be Ursula von der Leyen, Roberta Metsola, és Kaja Kallas személyében, a nemi egyenlőség távolról sem valósul meg. A legtöbb tagállam férfi jelölteket választ a biztosi megbízásra, a parlament 24 bizottsága közül csak kilencet vezetnek nők, és a parlamentet is 60 százalékban férfiak dominálják.
A politikai célszerűség és az intézményi akadályok megnehezítik az EU erőfeszítéseit a nemek közötti egyenlőség széles körű céljainak teljesítése érdekében. Ezt jól bizonyítja, hogy az Európai Bizottság nem tartotta be az esélyegyenlőségi célkitűzéseit, az Európai Néppárt pedig a nemek közötti egyensúly szabályának visszavonását szorgalmazta a bizottság vezető posztjaira – állítja a Bloomberg.
A 2024. június 9-én rendezett európai parlamenti választások során 45 éve először csökkent a nők aránya a népképviseleti testületben, miközben az átlagéletkor enyhén emelkedett.
Az EUMatrix adatai azt mutatják, hogy az Európai Parlament 720 újonnan megválasztott képviselőjének csak 38,75 százalékát teszik ki nők.
- Egyedül a Zöldek frakciójában valósult meg az egyenlőség: ott a női képviselők vannak 50,9 százalékos hajszálnyi többségben.
- Őket követi a baloldali és centrista Renew 45 százalékkal.
- Ezzel szemben a radikális jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek Képviselőcsoportja (ECR) képviselőinek csak valamivel több mint egyötöde (21,7 százaléka) lesz nő – ez a legalacsonyabb arány az összes képviselőcsoport közül.
Csak négy tagállam, Finnország, Spanyolország, Svédország és Luxemburg esetében vannak a női delegáltak többségben, a legkevesebben pedig Romániából Bulgáriából és Görögországból kerültek ki.
Az EU döntéshozóinak jogi kötelezettsége a nemek közötti egyenlőség érvényesítése az uniós politikákban. Ennek a nők és férfiak egyenlő képviseletével kell kezdődnie az Európai Parlament valamennyi bizottságában
– mondta Jeromine Andolfatto, az Európai Női Lobbi politikai és kampányfelelőse.
Az EU-ban tapasztalható eseményekhez hasonló folyamatok zajlanak az Egyesült Államokban is. Számos amerikai politikai csoport támadta az államok és vállalatok erőfeszítéseit a nemek közötti egyenlőség és a marginalizált csoportok előmozdítására. Egyes vállalatok, például a világ vezető mezőgazdasági gépeket gyártó Deere & Co., a konzervatív bírálatok hatására visszavonult a diverzitással kapcsolatos intézkedésektől.