A görög állattenyésztés ágazati tisztviselői jelenleg is igyekeznek eloszlatni a juh- és kecskepestis körül kialakult félelmeket. Állításuk szerint a több ezer leölt állat ellenére sincs veszélyben a mediterrán étrend alapköve, a feta sajt – írta a Guardian.
Megközelítőleg 9 ezer állatot kellett leölni a járvány miatt, de ez nem veszélyezteti a feta exportját. Hazánkban 14 millió kecske és juh van, amely jelentősen meghaladja a többi uniós állam állományát
– mondta Christos Tsopanos, a Görög Állattenyésztők Szövetségének (SEK) egyik vezető munkatársa.
Kapcsolódó
Elmondása szerint idén 120 ezer tonna lágy, omlós sajtot fognak piacra dobni. A hatóságok gyors intézkedései miatt pedig elég tejük maradt ehhez.
A juh- és kecskepestis vagy peste des petits ruminants (PPR) néven ismert vírus a fertőzött állatok 80-100 százalékát is képes elpusztítani. A halálos fertőzést felbukkanását július 11-én erősített meg Görögországban.
Az uniós szabályozás szerint, ha bármely állományban PPR-esetet észlelnek, az egész állatállományt le kell ölni. Az érintett területeket, beleértve a gazdaságokat is, fertőtleníteni kell.
A görög vidékfejlesztési és élelmezésügyi minisztérium kiemelt figyelmet szentelt a járványintézkedéseknek, és országos korlátozásokat vezetett be a juhok és kecskék szállítására is. 200 ezer állatot teszteltek a fertőzés miatt, főként Thesszália középső részén, ahol a járvány először felütötte fejét.
Görögország mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztere, Konstantinos Tsiaras megtiltotta a kecskék és juhok kereskedelmi célú levágását is, a lépés azonban húshiányhoz is vezethet, amennyiben a járvány lefolyása elhúzódik.
A görög tisztviselők hangsúlyozták, hogy a vírus nem terjed tovább emberre. Dimitris Moskos, a SEK alelnöke hozzátette, ez az első alkalom, hogy a fertőzés Görögországban is megjelenik, most nagy valószínűséggel a Romániából importált vágásra szánt állománnyal juthatott át a vírus.
A PPR-t először 1942-ben észlelték Elefántcsontparton, Nyugat-Afrika egyik legnépesebb országában, ahonnan később világszerte elterjedt. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének becslése szerint a betegség évente akár 2,1 milliárd dollár veszteséget is okozhat.
Már nem a gazda szeme, hanem az MI hizlalja a jószágot
A mesterséges intelligencia már az állattenyésztésben is kezd meghatározó szerepet betölteni, pedig erre az ágazatra azt mondták, itt váltható ki legkevésbé az emberi munkaerő. A szakjogász ugyanakkor arra figyelmeztet, az MI segítség, ám tapasztalatot, a gyakorlatot, a megérzést és az intuíciót nem tudja pótolni.Bővebben--->
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!