A hidegháború óta a legjelentősebb fogolycserét hajtotta végre a Nyugat Oroszországgal és Belarusszal csütörtökön Ankara közvetítésével. A végrehajtás részleteit a török hírszerzés (MIT) szervezte meg.
A török államfői hivatal közlése szerint hét országból összesen 26 embert adtak át egymásnak a felek az ankarai Esenboga repülőtéren. A Nyugat részéről tíz olyan, Oroszországnak átadott emberről van szó, akiket az Egyesült Államokban vagy Németországban, Lengyelországban, Szlovéniában és Norvégiában börtönöztek be.
Oroszországból, illetve Belaruszból tizenhárom embert Németországba szállítanak át, hármat pedig az Egyesült Államokba.
A kicseréltek listáján szerepel mások mellett:
- a Belaruszban halálra ítélt, majd elnöki kegyelmet kapott Rico Krieger német állampolgár,
- a Németországban életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt Vagyim Kraszikov orosz állampolgár, aki 2019-ben Berlinben meggyilkolt egy korábban Csecsenföldön harcoló hadvezért,
- Paul Whelan volt amerikai tengerészgyalogos, akit 2018-ban tartóztattak le, és 2020-ban kémkedésért 16 évi börtönre ítéltek Oroszországban,
- valamint a kémkedés címén 16 évi fegyházbüntetésre ítélt Evan Gershkovich amerikai újságíró,
- továbbá az orosz ellenzékiek közül Vlagyimir Kara-Murzát és Ilja Jasint.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Komszomolszkaja Pravda rádióadójának adott interjújában az átadott orosz ellenzékiekre utalva arról beszélt csütörtökön, hogy mindazok, akik Oroszország ellenségének minősülnek, maradjanak külföldön.
Biden rábólintott a fogolycserére, kiszabadulhat a Wall Street Journal riportere is
Az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott a fogolycserében, szabad lehet Evan Gershkovich, a Wall Street Journal riportere, Paul Whelan tengerészgyalogos veterán és Alsu Kurmaseva orosz-amerikai rádiós újságíró is. Paul Whelant és Evan Gershkovichot egyaránt kémkedés vádjával börtönözték be Oroszországban, ezt azonban az Egyesült Államok folyamatosan vitatja. Júliusban Gershkovichot 16 év börtönbüntetésre ítélte egy orosz bíróság. Az Egyesült Államok álságosnak nevezte sietős tárgyalását.Vedant Patel, az amerikai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy a jogtalanul fogva tartott amerikai állampolgárok hazajussanak, ám ezen túlmenően nem mondott semmit. Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó a hónap elején a coloradói Aspen Biztonsági Fórumon kijelentette: a kormányzat eltökélt szándéka, hogy alkut kössön Oroszországban.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!