A végleges eredmények alapján a szavazatok 33,1 százalékát szerezte meg a Nemzeti Tömörülés a választások vasárnapi első fordulójában. A francia Belügyminisztérium adatai szerint a baloldal szövetsége 28 százalékot, az elnöki koalíció pedig 20 százalékot ért el. A republikánusok a szavazatok 6,7 százalékát kapták.
Az előrehozott kétfordulós nemzetgyűlési választásokon több mint 49 millió választópolgár a parlament alsóházának 577 képviselőjét választja meg öt évre. Az első fordulóban a részvételi arány 66,7 százalék volt. Ilyen magas részvételre 1988 óta nem akadt példa.
A történtek előzménye, hogy az európai parlamenti választásokon elszenvedett veresége miatt Emmanuel Macron francia elnök úgy határozott, feloszlatja a francia nemzetgyűlést, és előrehozott választásokat írt ki. Akkori döntését sokan vitatták, a vasárnapi fejleményeket értékelő első sajtóvélemények is felidézték ezt.
Azzal, hogy a köztársasági elnök a Nemzetgyűlés feloszlatásáról döntött, többsége felbomlását és végső soron a saját megsemmisülését okozta a következő három évre – kommentálta a választási eredményeket a Le Monde, amelynek írását az Index ismertette.
Emmanuel Macron elnök kormánykoalíciója a harmadik helyre szorult vissza, a hivatalban lévő elnök előrehozott választásokkal való hazardírozása látványosan visszaütött
– ezt pedig már a France 24 jegyezte meg. Le Pen tábora szerintük egyértelmű, de nem döntő győzelmet aratott, a szavazás végső kimenetele egyelőre még bizonytalan a július 7-i második forduló előtt.
Marine Le Pen még vasárnap este közölte, hogy Emmanuel Macron táborát "majdnem sikerült eltörölni" a választások első fordulójában. Mint mondta, a politikában semmi sem természetesebb egy hatalomváltásnál és egyben óva intett a pártja elleni hamis félelemkeltéstől.
Kijelentette: annak érdekében, hogy meg lehessen kezdeni Franciaország újjáépítését, a választópolgároknak abszolút többséghez kell segíteniük a törvényhozás alsó házában a pártját a második fordulóban. Ehhez 289 mandátumra van szükség.
Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke mindehhez hozzátette, hogy készen áll pártja győzelme esetén a miniszterelnökségre.
Emmanuel Macron "széleskörű demokratikus és republikánus összefogásra" szólított fel a nemzetgyűlési választások egy hét múlva esedékes második fordulójában a Nemzeti Tömörülés ellen. Az államfő egyben arról is beszélt, hogy a magas választói részvétel jelzi, az emberek mennyire fontosnak tartják ezt a voksolást és kívánságukat, hogy egyértelművé tegyék a politikai viszonyokat.
Gabriel Attal miniszterelnök egyenesen úgy fogalmazott:
"Ennek az estének az a tanulsága, hogy a szélsőjobb a hatalom kapujában áll. A cél most az, hogy megakadályozzuk, hogy a Nemzeti Tömörülés a második fordulóban abszolút többséghez jusson, hogy uralja a nemzetgyűlést, és így az országot a szégyenletes programjával kormányozza".
A kétfordulós voksolás legfőbb tétje, hogy a Nemzeti Tömörülés fennállása óta először a legnagyobb parlamenti párttá válik-e, és meg tudja-e szerezni a kormányzáshoz szükséges többséget. Ebben az esetben úgynevezett politikai társbérlet alakul ki, azaz Emmanuel Macron és az ellenzéke által adott kormány közösen fogja vezetni az országot.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Kiderült, mennyit visz haza egy átlagos magyar nettóban

Ez sok beteget érint - Változás jön a gyógyszeres dobozokban

Rossz hír érkezett: alapjaitól kell újjáépíteni az M1-M0 csomópontot

Nem ezt várták: csökkent az árrésstop ereje, de a június odavághat

Repülőgépeket kérhettek a tárgyalásokon az oroszok, ebből vásárolnának be

Potom fejpénzért nyújtja brutális szolgáltatását Trump kedvenc börtönőre

Szokatlan időben hoz magával egy nagyon fontos embert Gulyás Gergely, kamerák is lesznek

Százmilliókat fizet ki egy vesztes per után az állam a magyar sztársportolóknak

Bábolna nem akar dögtemető lenni, aláírásgyűjtésbe kezdtek
