Az automatizált teherszállítási folyosó, amely a fővárost az 515 km-re lévő Oszakával köti majd össze, a szállítási szolgáltatások iránti megugró keresletre adott megoldás részét képezi a Távol-Keleti országban – írja a The Guardian.
A tervezők azt is remélik, hogy az út enyhíti majd a kézbesítő sofőrökre nehezedő nyomást az óriási munkaerőhiány közepette, amely a vendéglátástól és a kiskereskedelemtől kezdve a fuvarozáson át a tömegközlekedésig mindent érint.
A projektet felügyelő Yuri Endo, a közlekedési minisztérium magas rangú tisztviselője szerint az út a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését is elősegíti majd.
Innovatív módon kell kezelnünk az utakat. Az „autó-futószalag” fő koncepciója, hogy az úthálózaton belül a logisztika számára elkülönített tereket hozzon létre, egy 24 órás automatizált és személyzet nélküli szállítási rendszer felhasználásával
– tette hozzá Endo.
A kormány által a múlt hónapban közzétett számítógépes-grafikával készített videó azt mutatja, hogy a raklapokon elhelyezett nagyméretű konténerek - amelyek egyenként akár egy tonna súlyt is elbírnak - egy autópálya közepén található folyosón hárman haladnak egymás mellett, miközben a járművek mindkét oldalon ellentétes irányban tudnak közlekedni.
Az automatizált targoncák a repülőtereket, vasutakat és kikötőket összekötő hálózat részeként rakodnak majd a konténerekbe. A tervek szerint a tesztüzem 2027-ben vagy 2028 elején kezdődik, és az út a következő évtized közepén kezdheti meg teljes körű működését.
Bár hivatalos becslések még nem jelentek meg, a Yomiuri Shinbun újság szerint a Tokiót és Oszakát összekötő út akár 3,7 milliárd jenbe (9 milliárd forint) is kerülhet, tekintettel a szükséges alagutak számára. Amennyiben a projekt sikeres lesz, Japán más részeire is kiterjeszthetik.
Az emberek azonban nem tűnnek el teljesen a képből - a házhozszállításokat továbbra is személyesen kell intézni a vezető nélküli járművek lehetséges bevezetéséig.
A minisztérium becslése szerint a logisztikai autópályák napi 25 ezer teherautó-sofőr munkáját tudnák elvégezni. A teherautó-vezetők hiánya – akik Japán rakományának mintegy 90 százalékát szállítják – várhatóan tovább nő, miután idén törvényt vezettek be a túlórák korlátozására, hogy megpróbálják kezelni a túlterhelést és csökkenteni a balesetek számát.
Amennyiben a tendencia folytatódik, a kormány becslései szerint az évtized végére 34 százalékkal csökken az ország szállítási kapacitása. A Covid-19 járvány idején Japánban ugrásszerűen megnőtt a kézbesítés iránti kereslet, a kormányzati adatok szerint a felhasználók száma a háztartások mintegy 40 százalékáról 60 százalékra emelkedett.
Itt a legújabb japán találmány: az autókat hűtő festék
A japán Nissan bemutatta az általa hűvös festéknek nevezett legújabb fejlesztését, amely segít hidegen tartani az autókban lévő hőmérsékletet.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!