Ausztriában zátonyra futottak a jobboldali-patrióta FPÖ (Szabadságpárt) és a kereszténydemokrata-konzervatív ÖVP (Néppárt) koalíciós tárgyalásai – jelentette be szerdán Herbert Kickl, az osztrák patrióták vezetője, miután Bécsben találkozott Alexander Van der Bellen szövetségi elnökkel, akinek visszaadta a kormányalakításról szóló megbízást.
Az alig pár hete kezdődött jobboldali kormányalakítás elősorban azért hiúsult meg, mert a felek nem tudtak megegyezni a minisztériumok elosztásáról – például mindkét párt át akarta venni a belügyminisztériumot és a pénzügyminisztériumot.
A kereszténydemokraták és a populisták egymásra mutogatnak a kudarc miatt, a hangulat feszült Ausztriában, ahol a szövetségi elnök dönt a folytatásról – várhatóan egy átmeneti, szakértői kormány felállítását rendeli el, vagy új választásokat ír ki.
Nem kérnek az együttműködésből a migrációellenes párttal
Már a múlt hétvégén kiszivárogtak olyan jegyzőkönyvek, amelyekből kiderült, hogy az egyeztetés elakadt, a két párt ragaszkodik a saját elképzeléseihez és egyre keményebb hangnemet ütnek meg. Erre fel hívatta be a szövetségi elnök a vezetőket, hogy nyilatkozzanak a helyzetről, amelyről most kiderült, hogy tarthatatlan.
Herbert Kickl hatalomszomja és megalkuvást nem ismerő hozzáállása miatt nem sikerült megegyezni
– mondta Alexander Pröll, az ÖVP főtitkára az APA hírügynökségnek, elárulva, hogy öt hét alatt Kickl összesen hét órát ült a tárgyalóasztalnál, mert „nem volt hajlandó kompromisszumokat kötni”.
A kancellári álmaitól ezzel búcsúzó populista pártvezér szerint viszont számos kérdésben engedtek a kereszténydemokratáknak.
Az FPÖ a biztonságot, a jólétet és az őszinteséget, az ÖVP a hatalmi játszmákat és az álláscserét képviseli
– fogalmazott Christian Hafenecker, az FPÖ főtitkára sajtóközleményében.
Együtt szerettük volna visszavezetni Ausztriát Európa csúcsára – gazdaságilag erős, társadalmilag felelős, és országunk és népe érdekeit védő migrációs politikával
– írta a Van der Bellennek címzett levelében Herbert Kickl.
Megjegyezte azt is, hogy nemcsak a sarkalatos kérdésekben térnek el az álláspontok, hanem látszik, hogy semmi nem változott a választások óta, a velük való együttműködés a többi párt részéről falakba ütközik – idézi a Meinbezirk.
Összevesztek a belügyi tárcán
Az FPÖ és az ÖVP közötti tárgyalásokat kezdettől fogva beárnyékolták a nézeteltérések, különösen a kül- és biztonságpolitikai kérdésekben – idézi fel a FAZ. A jobboldali populisták például ellenezték Ukrajna további támogatását az Oroszország elleni háborúban, miközben rendkívül kritikusak az EU-val szemben, míg a konzervatívok mélyen meg vannak győződve az Európai Unió előnyeiről. Mindkét fél a Belügyminisztériumot is követelte magának. Legutóbb az ÖVP azt javasolta, az FPÖ kapjon saját menekültügyi és migrációs minisztériumot, leválasztva ezeket a belügyi tárcáról, ami az ÖVP-nél maradna a titkosszolgálattal és a Pénzügyminisztériummal együtt. A Szabadságpárt azonban ezt elutasította. Herbert Kickl 2017 és 2019 között már irányította a belügyeket, amely idő alatt rendőri razziát tartottak a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatalnál, mire a barátságos külföldi hírszerző szolgálatok leminősítették az Ausztriával való együttműködésüket.Új választás vagy szakértői kormány
A koalíciós tárgyalások kudarca után új választások jöhetnek szóba Ausztriában – írja a FAZ, amely felidézi, hogy január elején a szociáldemokrata SPÖ és a liberális Neos tárgyalásai omlottak össze az ÖVP-vel egy hárompárti koalícióról, ami után lemondott Karl Nehammer kancellár és visszavonult a politikától.
Ezután került az őszi választásokon legtöbb szavazatot elérő FPÖ kezébe a lehetőség, hogy jobboldali kormányt alakítsanak a konzervatívokkal, de ez sem sikerült.
Sajtóhírek szerint a jelentős költségekkel járó, új választás júniustól lehet reális lehetőség.
Ennek alternatívájaként viszont az is elképzelhető, hogy Van der Bellen egy nagykoalíció alakítására ad utasítást a mainstream pártoknak, vagy pedig egy szakértőkből álló, átmeneti kabinetet nevez ki Ausztria élére, amelyet nem vezető pártpolitikusok alkotnának.
Nyertes párt patthelyzetben
A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint az FPÖ még egyértelműbben nyerne egy új szavazáson a szeptemberi parlamenti választáshoz képest, amikor majdnem 29 százalékot értek el, míg a közelmúltban 34 százalékra nőtt a jobboldali párt támogatottsága. Ha azonban továbbra sem hajlandó egyetlen párt sem koalíciót kötni a populistákkal, a kormányalakítás ugyanúgy nehézségekbe ütközne.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Beindul a vérbiznisz, az ukrán óriás Erdélyre kacsintott

Varga Mihály: Megjelentek a recessziós kockázatok

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Jobbak vagyunk, mint Ausztria, és ezt maga az Eurostat állítja

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van-e eladni a saját lakását

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Nagy Márton bejelentést tett: újabb szektorba avatkozhat bele az állam
