Legalább ötvenen vesztették életüket Spanyolországban, a Valencia térségét elárasztó özönvízben. Az áradat több városon söpört végig, utakat és vasútvonalakat zárt le, településrészeket tett megközelíthetetlenné.
Spanyolország központi kormánya válságbizottságot hozott létre a mentési munkálatok koordinálására. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök az X-en kérte a lakosságot: legyenek nagyon óvatosak és kerüljék a felesleges utazásokat.
Benyújtotta első költségvetési csomagját az idén alakult brit munkáspárti kormány. Eldőlt, hogy véget vet az Egyesült Királyság annak a rendszernek, amelynek keretében adókedvezményekre voltak jogosultak az ország leggazdagabb külföldi állampolgárai. Rachel Reeves közölte, a következő öt évben az új konstrukcióval 12,7 milliárd dollár bevétellel lehet számolni.
A külföldi lakosok jelen szabályok szerint 15 évig nem fizetnek adót az Egyesült Királyságban a tengerentúli jövedelmük után. A Bloomberg szerint ezt a rendszert egy lakóhely-alapú program váltja fel az új költségvetés részeként.
Hatályba léptek csütörtökön a Kínából származó akkumulátoros elektromos járművekre (BEV) kivetett, 35,3 százalékig terjedő, öt évre szóló uniós vámok. Ezt az EU-ban szokásos 10 százalékos importvámon felül kell megfizetni az autókra.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai vezetője, Alred Kammer pedig arra figyelmeztette a német kormányt, hogy strukturális reformokra és több beruházásra lenne szükség, ha le akarják küzdeni a recessziót. Kiemelte,
működő infrastruktúra nélkül termelő gazdaság sem jöhet létre.
Oroszország nukleáris szimulációval növelte a feszültséget
Oroszország kedden több ezer mérföldes távolságokra lőtt ki rakétákat, hogy szimulálja az esetleges első csapásra adott „masszív” nukleáris választ. A növekvő geopolitikai feszültségek és az új külső fenyegetések és kockázatok megjelenése miatt fontos, hogy Oroszország modern és folyamatosan bevethető stratégiai erőkkel rendelkezzen – fogalmazott a Reuters szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Az Economxnak nyilatkozó szakértő mindenesetre rámutatott, nem egyszer helyezte már kilátásba a Kreml atomfegyver bevetését. Egyre újabb és újabb vörös vonalakat vázoltak fel ennek kapcsán, az azonban, hogy ezek a vonalak hol húzódnak, sokat változtak már az elmúlt években.
„Az eszkaláció egyfajta furkósbotként, fenyegetésként megjelenik, de végül rendre nem valósul meg”
– mondta lapunknak Takácsy Dorka, Oroszország-szakértő, a Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy (CEID) kutatója.
Az orosz lakosságot közvetlenül érintő hírt is bejelentettek a héten. Kiderült, hogy januártól 22 440 rubelre (87 ezer forintra) emelik a minimálbért. Ez jelenleg 19 242 rubel, azaz közel 75 ezer forint.
Körülbelül 2 milliárd rubel (2,5 milliárd dollár) értékű pénzbírságot szabott ki Oroszország a Google-re, miután utóbbi évekig nem volt hajlandó visszaállítani a Kreml-barát és az állami médiumok számát a YouTube-on.
Közben pedig több tízmilliárd euró értékű Finnországban tartott orosz vagyon lefoglalását rendelte el egy finn bíróság. A Naftogaz ukrán állami olaj- és gázipari vállalat a Krím 2014-es orosz annektálása óta követelte a pénzét Moszkvától. A finn döntés a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság 2023-as határozata nyomán született meg.
Választási csalás gyanúja merült fel
Az Európa-párti ellenzék a hétvégi választás után csalással vádolta meg a kormánypártot Georgiában, miután a választási bizottság közölte, hogy a voksolást a kormányzó Georgiai Álom párt nyerte meg a szavazatok 54 százalékával. Az ellenzék, amely 37,58 százalékos támogatottsággal került ki a megmérettetésből, csalással vádolta meg a kormányzó pártot.
Felhívásukra hétfő este több ezren vonultak az utcákra, hogy tiltakozzanak a hivatalos választási eredmények ellen. A demonstráción részt vett Szalome Zurabisvili köztársasági elnök is.
A választási bizottság szerint „minden választási körzetben öt, véletlenszerűen kiválasztott szavazókörben” újraszámolják a szavazatokat. A georgiai ügyészség szerdán bejelentette, hogy vizsgálatot indít a parlamenti választások eredményének „feltételezett meghamisítása” miatt.
Tüntetés várta hétfőn magyar miniszterelnököt is Georgiában. Orbán Viktor már szombaton, a szavazatok összeszámolása előtt gratulált az újraválasztott tbiliszi kormánynak.
Az Egyesült Államok is választani készül
A harmadik negyedévben a várt 3 százalék helyett 2,8 százalékkal nőtt éves összevetésben az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis szerdán publikált előzetes adatai alapján.
Az amerikai közbeszéd középpontjában azonban már a november 5-én esedékes elnökválasztás áll.
Közös közleményt adott ki az FBI és a CISA, az USA kiberbiztonsági ügynöksége, amely szerint
a kínai kormány által futtatott hackerek fértek hozzá az amerikai távközlési hálózathoz.
A támadók Donald Trump és Kamala Harris kampánystábjának telefonjaihoz is hozzáférhettek, és bár egyelőre nem tudják, hogy pontosan milyen információt loptak el, meglehetősen komoly és átfogó vizsgálatot indítottak az ügyben.
Donald Trump számára váratlan kellemetlenség a kampány hajrájában, hogy a színész és egykori kaliforniai kormányzó, Arnold Schwarzenegger is Kamala Harris mellett tette le a voksát. „Le kell zárnunk amerikai történelem ezen fejezetét, és tudom, hogy Trump nem fogja ezt megtenni. Megosztani fog, sértegetni fog, új módokat találni arra, hogy Amerika-ellenesebb legyen” – írta meg véleményét az X-en.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!