Több mint 34 ezer sertést kellett leölni Szerbiában, Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában a térségben jelen levő afrikai sertéspestis-járvány miatt, az országok illetékes minisztériumai a járvány megfékezésén dolgoznak.
A szerbiai mezőgazdasági minisztérium pénteken közölte, hogy folyamatosan ellenőrzik a házisertés- és a vaddisznóállományt, és mindent megtesznek a fertőzés terjedésének a megfékezése érdekében.
A betegséget okozó vírus a vaddisznók és a sertések körében terjed, az emberre nem veszélyes.
Riadóztatták az állattartókat
Magyarország megvédi sertésállományát az afrikai sertéspestitől, jelentette ki Nagy István a tagországok agrárminisztereinek tanácsülését követően, miután kétoldalú megbeszélés keretében Horvátország agrárminisztere arról tájékoztatta, hogy országában megjelent az afrikai sertéspestis vírusa a házisertés-állományban is. Bővebben >>>A legtöbb fertőzött állatot szerb szomszédunknál kellett leölni
A járvány júniusi kitörése óta szám szerint az alábbi mennyiségben pusztítottak el sertést és vaddisznót a betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében:
- Szerbiában 18 ezer,
- Bosznia-Hercegovinában 13 ezer,
- Horvátországban pedig háromezer állatot öltek le.
A tenyésztők a Nova.rs szerbiai hírportál beszámolója szerint eközben attól félnek, hogy az illetékesek a járvány megfékezése érdekében az egészséges sertésállományt is meg akarják majd semmisíteni az érintett telepeken, illetve abban reménykednek, hogy az elpusztított állatokért kártérítést kaphatnak az államtól.
Eddig csak a horvát kormány jelentette be, hogy 7,5 millió euró (2,88 milliárd forint) értékben kártalanítja a gazdákat.