Féloldalas lehet Narendra Modi indiai miniszterelnök mosolya a parlamenti választások eredményhirdetését követően. Egyrészt elégedett lehet, hiszen a szavazóktól megkapta a bizalmat ahhoz, hogy egy harmadik kormányfői ciklust is megkezdjen. Másrészt azonban csalódást keltőek számára és a Bháratíja Dzsanatá Párt (BJP) számára a számok.
A többség megszerzéséhez az 543 fős alsóházban 272 mandátumra van szükség. A legutóbbi parlamenti választáson, 2019-ben a BJP 303 parlamenti ülést szerzett meg, a koalíció pedig, amelynek tagja, a Nemzeti Demokratikus Szövetség összesen 352-t.
Modi meglehetősen magabiztos volt a kampány során. A miniszterelnök ekkor még azt prognosztizálta, hogy a koalíció idén átlépi a 400 mandátumos álomhatárt. Erre India független 77 éve során mindössze egyszer volt példa: az Indiai Nemzeti Kongresszus 1984-ben érte ezt el, Indira Gandhi korábbi miniszterelnök meggyilkolását követően.
Modi a BJP-nek 370 mandátumot jósolt. A BJP azonban végül egymagában még a 272 mandátumos egyszerű többséghez sem tudott volna megfelelő támogatottságot szerezni. Ám koalíciós partnerei ki tudják kisegíteni a pártot: Nemzeti Demokratikus Szövetség együttesen 292 mandátummal vághat bele a következő ciklusba.
Az ellenzék a 2024-es parlamenti választásra nagykoalíciót hozott létre az Indiai Nemzeti Kongresszus vezetésével. Több mint 24 párt fogott össze, hogy közös erővel átvegyék a hatalmat Moditól. Ha ez nem is sikerült nekik, 234 mandátumot bezsebeltek – 142-vel többet, mint 2019-ben. Mindeközben az előző parlamenti választáshoz képest a Modi-vezette Nemzeti Demokratikus Szövetség képviselői 59 üléssel kevesebbel sáfárkodhatnak, mint eddig.
Visszafelé sülhetett el a kétharmados törekvés
A legnagyobb kormánypárt jelentős népszerűségvesztésének hátterében több tényező is állhat. A BBC szerint ide sorolhatók többek között
- a munkanélküliségi problémák;
- az emelkedő árak;
- a társadalmi rétegek közötti egyre nagyobb különbség, a növekvő egyenlőtlenségek és
- a hadsereg ellentmondásos toborzási reformja is.
Egyes régiókban az is elidegeníthette a szavazókat, ahogy Modi a kampány során a muszlimokat támadta. A muszlimok India lakosságának mintegy 14 százalékát teszik ki, és a kritikus hangok szerint a BJP erősen negatív fényben tüntette fel őket.
Sokakat pedig az rettenthetett vissza, hogy Modi gyakorlatilag nyíltan bejelentette a Nemzeti Demokratikus Szövetség, kétharmados többségre tart igényt. Ezt sokan úgy értelmezték, hogy teljhatalomra tör, és alkotmánymódosítások tömkelegét vinné véghez az abszolút parlamenti többségre támaszkodva.
Modi egyébként megosztó figura otthon és a nemzetközi színtéren is. Egyesek szinte istenítik, és azt állítják, jól kormányoz, India nemzetközi tekintélyét pedig emeli. Mások szerint viszont kemény hindu nacionalizmusa nem kedvez a kisebbségeknek, sokan mások pedig a demokrácia lelkes felszámolójaként tekintenek Modira.
Mire kell(ene) koncentrálni a következő ciklusban?
Számos gazdasági problémát görget tovább az indiai kormány a következő öt évére, ezek megoldására Modi átfogó reformokat ígért. A kampány során hangsúlyozta, ezek véghezviteléhez lenne szüksége erős kétharmados többségre.
A gazdasági rendszer radikális átalakítására van szükség ahhoz, hogy elegendő munkahelyet teremthessenek a 42,6 százalékos fiatalkori munkanélküliség visszaszorításához; biztosított legyen a zavartalan áramellátás; javítsák a vízellátást és kordában tudják tartani a növekvő államadósságot. E kihívások megoldására Modi száznapos programot készített elő, amely a munkaerőpiac reformját, a cégek számára a munkaerő-felvétel és -elbocsátás megkönnyítését, valamint a földterületek vállalati birtokba vételének megkönnyítését tartalmazta, hogy gyárak és ipari parkok épülhessenek
– nyilatkozta az Economxnak Ramachandra Byrappa, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) vezető kutatója, az Új Típusú Kihívások Kutatócsoportjának koordinátora.
A szakértő hozzátette, Modi azt reméli, hogy ezek az intézkedések megkönnyíthetik a közvetlen külföldi befektetések beáramlását, amelyek jelenleg a GDP mindössze 1,5 százalékát teszik ki. Az ígért reformok tehát – a lakosság helyzetének javítása mellett – azt a célt is szolgálnák, hogy megváltozzon India megítélése a potenciális külföldi befektetők körében.
„Jelenleg a világ legnépesebb országában a globális gyártásnak kevesebb mint a 3 százaléka folyik. A kormány azt tervezi, hogy 2030-ra 5 százalékra, 2047-re pedig 10 százalékra növeli India részesedését a globális feldolgozóiparban” – mondta Ramachandra Byrappa.