Írország átgondolhatja az évtizedek óta birtokolt semleges státuszát Oroszország teljes körű ukrajnai inváziója miatt – jelentette az RTE helyi műsorszolgáltató. Micheál Martin ír külügyminiszter a fórumot bejelentve azt mondta:
a nemzetközi biztonsági környezet jelentősen megváltozott az elmúlt évben. Tanúi lehettünk annak, hogy Oroszország égbekiáltó módon veszi semmibe a nemzetközi jogot. Írországnak a szabályokon alapuló nemzetközi rend iránti elkötelezettsége és a katonai semlegesség hagyományos politikája nem mentesít minket az alól, hogy reagáljunk erre az új helyzetre.
A fórumon nemzetközi politikai és védelmi szakértők, akadémikusok és a civil társadalom képviselői vesznek részt. A konzultáció végén egy független elnök jelentést készít, amely a kormánynak szóló ajánlások alapját képezi majd – számolt be a Meduza hírügynökség.
Új időszámítást kezdődött az európai biztonságpolitikában
Oroszország ukrajnai inváziója óta a semleges Svédország és Finnország is kérte felvételét a NATO-ba. Április 4-én Finnország hivatalosan a katonai szövetség 31. tagja lett. „Svédország Törökország és Magyarország ellenállása ellenére is tagja lesz a NATO-nak” – jelentette ki szerdán Jens Stoltenberg, a transzatlanti katonai szövetség vezetője.
Thirty-one flags flying together as a symbol of our unity and solidarity.#Finland is safer and #NATO is stronger with Finland as an Ally
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) April 4, 2023
Welcome to our Alliance ???????? pic.twitter.com/eJh5G6PK0o
Ausztria, Svájc és Málta szintén fenntartja katonai semlegességét Európában. Ezek az országok mind elítélték az orosz inváziót és csatlakoztak a nemzetközi szankciókhoz.