A januárban megalakult szélsőjobboldali koalíciós kormány most megszavazott reformja szerint a jövőben a Legfelsőbb Bíróság nem vizsgálhatja felül a kormány döntéseit, ha azt észszerűtlennek tartja, írja a BBC.
A tüntetők szerint a szélsőjobboldali kormány ezen reformja veszélyezteti az izraeli demokráciát. A tüntetéssorozat az új kormány megalakulása óta tart.
Yair Lapid, az ellenzék vezetője petíció benyújtását tervezi, amiben azt kéri a legfelsőbb bíróságtól, hogy érvénytelenítse az új törvényt. Az ellenzék egyébként távol maradt a szavazástól.
Jariv Levin igazságügyi miniszter az igazságügyi rendszer korrigálásához szükséges történelmi lépésnek nevezte a javaslat megszavazását.
Félnek a következményektől
Netanyahu úgy nyilatkozott, hogy az új törvény szükségszerű ahhoz, hogy az ország polgárainak többsége számára megfelelő politikát folytathassanak. Arra figyelmeztette továbbá a politikai vezetőket, hogy az országban szükségállapot van érvényben.
A döntés mögött többen azért látják a demokrácia válságát, mert a koalíciós kormány szélsőjobboldali tagjai ellenőrizetlenül hozhatnak döntéseket a jövőben.
Az úgynevezett „észszerűségi” törvényt 64 igennel, 0 nemmel és tartózkodás nélkül szavazta meg az izraeli parlament. A Fehér Ház sajnálatosnak nevezte, hogy a javaslatot megszavazták.