Az elnök a délkelet-ázsiai körútjáról visszatérve állt meg az Egyesült Államok legészakibb szövetségi államában, ahol az Elendorf-Richardson katonai támaszponton tartotta megemlékező beszédét. A nyilvánosságra hozott hírszerzési jelentésre hivatkozva számolt be az al-Kaida által Afganisztánból és Pakisztánból jelentett veszély mérséklődéséről, ugyanakkor megjegyezte, hogy a terrorizmus elleni küzdelem folytatódik.
Joe Biden kijelentette, hogy a 22 évvel ezelőtti terrortámadások próbára tették az Egyesült Államok erejét és bátorságát, de nem tudták térdre kényszeríteni az országot.
Ami történt nem tudta megingatni Amerika lelkét
– fogalmazott az elnök.
Joe Biden hangsúlyozta, a demokráciáért minden generációnak meg kell harcolnia, és egyben politikai egységre szólított fel a demokrácia megőrzése és megvédése érdekében.
Az elnök szakított a hagyományokkal
A szeptember 11-i terrortámadások 22. évfordulóján az elnök általában felkeresi a terrortámadások valamelyik helyszínét, illetve a gyásznapot Washingtonban tölti. Alaszka, Biden délkelet-ázsiai útja után megálló volt a hazaút során, ugyanakkor a Fehér Ház szándéka szerint az elnök ott elmondott beszédével azt az üzenetet is akarta közvetíteni az amerikaiak felé, hogy 2001. szeptember 11. az Egyesült Államok legtávolabbi pontját is súlyosan érintette.
A hivatalos megemlékezéseket a támadások egykori helyszínein tartották, így
- New Yorkban a lerombolt World Trade Center ikertornyainak helyén kialakított Ground Zero emlékhelyen, a fővárosban,
- Washingtonban a védelmi minisztérium, a Pentagon épületénél,
- Pennsylvania állam Somerset megyéjében, ahol a terroristák által eltérített egyik repülőgép - amelynek vélhetően egy másik washingtoni célpontot szemeltek ki - az utasok ellenállása miatt a zuhant le 2001. szeptember 11-én.
A támadások során az al-Kaida nemzetközi iszlamista terrorhálózathoz tartozó terroristák négy amerikai belföldi utasszállítót térítettek el, a merényletekben a hivatalos adatok szerint 2977 ember vesztette életét, valamint a 19 terrorista.