Karikó Katalin az Egyesült Államokban élő magyar biokémikus, a Pennsylvaniai Egyetem orvosi karának adjunktusa. Drew Weissmannel együtt dolgozták ki és szabadalmaztatták a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazását.
Drew Weissman amerikai orvos-kutató, biokémikus. A Brandeis Egyetemen végzett, később Anthony Fauci vezetése alatt az amerikai Allergiás és Fertőző Betegségek Intézetében dolgozott. 1997-től a Pennsylvaniai Egyetemen orvosi karának az RNS és immunrendszer biológiáját kutató laboratóriumának vezetője.
A koronavírus 2019. decemberi felfedezését követően hónapok alatt világméretű járvány alakult ki. A betegség súlyos következményeit megelőző oltóanyag előállításán gőzerővel dolgozó gyógyszergyárak közül a Pfizer-BioNTechnek készített elsőként engedélyezett vakcinát.
Ennek kifejlesztése, tesztelése és a gyártás elindítása mindössze egy évbe telt. Ez a tempó korábban elképzelhetetlen volt, Karikó és Weissman munkássága tehát civilizációs jelentőségű ugrást tett lehetővé az oltóanyagok fejlesztésének technológiájában, amivel emberi életek millióit mentették meg.
Emiatt lényegében nem az volt a kérdés, hogy megkapják-e a Nobelt, hanem az hogy mikor. A svéd akadémia jelölőbizottsága általában mindenképpen figyelembe vesz mindenkit, aki legalább kettőt elnyer a legnevesebb tudományos díjak közül. Karikónak és Weissmannak a legnevesebbek közül öt díjat ítéletek oda: a Horwitz, Wolf, Albany, Breakthrough, Lasker és Gairdner díjakat.
Az mRNS technológia évtizedekig tudományos állóvíz volt, nagyon kevés érdeklődővel és még kevesebb támogatással. A helyzet annyira rossz volt, hogy 1995-re Karikó a terület elhagyásán gondolkodott. Az élő szervezet ráadásul támadásnak vette az idegen mRNS-t, ezt a problémát végül Weissman segítségével sikerült megoldani és 2005-ben publikált közleményük jelentette az első lépést a BioNTech megalapításához és a vakcinához vezető úton – számolt be róla az Index.
Eddig tíz olyan tudós és alkotó volt, akik Magyarországról indulva szerezték meg a legismertebb kitüntetést, a Nobel-díjat. Nyolcan közülük hazájukat elhagyva érték el eredményeiket, Szent-Györgyi Albert és a Kertész Imre itthon nyerte el a kitüntetést. Karikó Katalin a tizenegyedik és egyben az első magyar Nobel-díjas nő.
A Nobel-díjakat a békedíj kivételével a svédországi Stockholmban adják át az éves díjátadó ünnepségen, december 10-én, Nobel halálának évfordulóján. A díjazottak előadásait általában a díjátadót megelőző napokban tartják.
Minden díjazott 24 karátos arannyal bevont zöld aranyérmet, oklevelet és pénzjutalmat kap. 2023-ban a pénzjutalom 11 millió svéd korona, mintegy 370 millió forintra emelkedett.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Bemondták a tíz százalékos áremelést - Gazdasági kényszer nyomasztja a burkolókat is

A közlekedést is borítja az óraállítás, ezeken vonalakon módosul a menetrend

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Tízezres órabér, és akár még nyaralhat is - mégis lasszóval kell fogni a munkaerőt?

Életveszélyes, amit a balatoni horgászok csinálnak – félezer karó jött ki a vízből

Távolodunk a 400-as eurótól, így zárta a napot a forint

Van egy súlyos betegség, ami megszüntethető - A magyar betegek történelmi lépés előtt állnak
