Mivel Kenyában decemberben ünneplik a Nagy-Britanniától való függetlenség 60. évfordulóját, a brit uralkodó a fővárosban, Nairobiban tett keddi látogatása során őszintén beszélt a hosszú és szövevényes kapcsolat "legfájdalmasabb pillanatairól".
A CCN beszámolója alapján a 74 éves Károly, a William Ruto kenyai elnök által a tiszteletére rendezett állami banketten tartott beszédében elismerte a kenyaiak ellen, az államiságért folytatott küzdelmük során elkövetett "visszataszító és indokolatlan erőszakos cselekményeket", hozzátéve: "erre nem lehet mentség".
Mindez nem változtathatja meg a múltat. De azzal, hogy őszintén és nyíltan foglalkozunk a történelmünkkel, talán ma is bizonyíthatjuk barátságunk erejét. És ezáltal, remélem, az elkövetkező években is egyre szorosabb köteléket építhetünk
– hangsúlyozta a brit uralkodó, felidézte, hogy édesanyja itt járt hercegnőként, de apja 1952-ben bekövetkezett halála után királynőként távozott Kenyából, ahol ugyanebben az évben lázadtak fel a brit gyarmatosítók ellen a Mau Mau szabadságharcosok, akik az ország legnagyobb etnikai csoportjába tartozó kikuyu törzsből származtak.
A Kenyai Emberi Jogi Bizottság (KHRC) becslései szerint mintegy 100 ezer őrizetbe vett embert kínoztak meg, csonkítottak meg vagy öltek meg az erőszakos nyolcéves időszak alatt.
Amíg III. Károly Nairobiban járt kanosszát, azalatt a német elnök Tanzániában kért bocsánatot a közel 120 évvel ezelőtt történtekért.
Szeretnék bocsánatot kérni azért, amit a németek itt tettek az önök őseivel. Ami itt történt, az a mi közös történelmünk, az önök őseinek történelme és a mi németországi őseink történelme
– hangsúlyozta Frank-Walter Steinmeier egy múzeumban, Songeában.
A német erők közel 300 ezer embert öltek meg az 1900-as évek elején lezajlott Maji Maji felkelés során, amely az egyik legvéresebb gyarmatellenes megmozdulás volt. A felkelést egy olyan német politika váltotta ki, amelynek célja az volt, hogy az őslakosokat exportra szánt gyapottermesztésre kényszerítsék.
Tanzánia a mai Ruandát, Burundit és Mozambik egyes részeit magában foglaló Német Kelet-Afrikához tartozott. Steinmeier azt mondta, reméli, hogy Tanzánia és Németország együtt tud dolgozni a múlt "közös feldolgozásán".
A háromnapos látogatás részeként a német elnök találkozott az 1906-ban kivégzettek között szereplő egyik maji maji vezető, Songea Mbano törzsfőnök leszármazottaival. Ma már nemzeti hősként tartják számon Tanzániában, és a BBC beszámolója szerint Steinmeier elnök azt mondta a családnak, hogy a német hatóságok megpróbálják megtalálni a törzsfőnök Németországba vitt maradványait.
2021-ben Németország hivatalosan elismerte, hogy Namíbia megszállása során népirtást követett el, és több mint 1,1 milliárd euró, több mint 421 milliárd forintnyi pénzügyi támogatást jelentett be.
A német elnök nyilatkozatai azután hangzottak el, hogy Károly király nairobi látogatása során elismerte a kenyaiak ellen a függetlenségi harcuk során elkövetett "visszataszító és indokolatlan erőszakos cselekményeket". A brit uralkodó azonban nem kért hivatalos bocsánatkérést, amelyről a kormány minisztereinek kell dönteniük.
Vasút a szavannán: a semmibe vezet a kínai csodaprogram
Kína nagy lelkesedéssel indította az Egy övezet egy út, majd Övezet és út programot. Kenyában a szavanna közepe lett a végállomás, viszont hatalmas számlát hagyott a beruházó.Bővebben --->Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!