A konfliktus befejezése után a berlini forgatókönyv alapján ellenőrzési zónákra oszthatják Ukrajnát – írja a The Times cikke alapján a Ria NovosztyiDonald Trump amerikai elnök különmegbízottjára, Keith Kelloggra hivatkozva.

„Majdnem ugyanúgy nézhet ez ki, mint ami Berlinben történt a második világháború után, amikor volt egy orosz zóna, egy francia zóna, egy brit zóna, egy amerikai zóna”

– áll a cikkben.

Kellogg szerint a posztszovjet köztársaság, Ukrajna is több ellenőrzési zónára osztható, amelyekben több ország katonasága is jelen lehet majd. Ezzel egyidejűleg viszontbiztosító erőként brit és francia csapatok állomásoznának Nyugat-Ukrajnában. Köztük és az orosz erők között lehetnek ukrán erők és egy ütközőzóna. A londoni és párizsi kontingens jelenléte a Dnyeper folyótól nyugatra azonban nem fogja provokálni Moszkvát – tette hozzá.

Kellogg azt is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok szárazföldi erőket nem telepít oda, és mintegy 30 kilométeres demilitarizált övezet létesülhet a meglévő keleti ellenőrzési vonalak mentén.

A lap szerint azonban a különmegbízottnak kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy Moszkva hajlandó-e elfogadni egy ilyen javaslatot.

Kellogg az X közösségi oldalán azt írta, hogy a Times elferdítette a szavait.

„Egy fegyverszünet utáni haderőről beszéltem, amely támogatná Ukrajna szuverenitását. A felosztásról szóló megbeszélések során a szövetséges erők felelősségi területeiről vagy zónáiról beszéltem (kivéve az amerikai csapatokat). Nem Ukrajna felosztására gondoltam" – írta.

Emellett a különmegbízott a Timesnak adott interjújában kitért az ukrajnai elnökválasztás témájára is, megjegyezve, hogy az Egyesült Államok támogatja lebonyolítását.

Kellogg szerint, ha meglesz a tűzszünet, akkor jönnek a választások, úgy gondolja, hogy Zelenszkij készen áll erre. Hozzátette, hogy ezt az ukrán parlamentnek kell kezdeményeznie, nem az amerikaiaknak.

Eközben Vlagyimir Putyin tárgyalt az amerikai elnök különmegbízottjával, sőt  Donald Trump lépésekre szólította fel Oroszországot. Az orosz elnök Szentpéterváron találkozott Steve Witkoffal, de a megbeszélésről semmi sem szivárgott ki, ahogy ezt már korábban a Kreml szóvivője megígérte. Magát a tárgyalás tényét a Fehér Ház is megerősítette, és a felek azt sem zárták ki, hogy ennek hatására Putyin és Trump telefonon beszélhet egymással. Donald Trump szerint Oroszországnak meg kell mozdulnia. Erről itt írtunk részletesebben >>>