Kína Csang'e-6 holdszondája kedden indult el vissza, miután a világon elsőként tűzte ki nemzeti zászlaját a  Hold túlsó oldaláraírja a CNN.

A szonda, amely a Hold túlsó oldaláról valaha gyűjtött első holdkőzeteket szállítja,  pekingi idő szerint kedden kora reggel szállt fel és lépett holdkörüli pályára, az előző két napi sikeres mintagyűjtést követően.

A Földre való visszatérése a becslések szerint körülbelül három hétig tart, és várhatóan június 25. körül landol a Belső-Mongóliában.

Ma megpróbálnak leszállni a Hold túlsó oldalára

A kínai szonda a legrégebbi kőzeteket hozhatja ki a déli póluson található hatalmas kráterből.

A minták sikeres hazajuttatása jelentős előnyt biztosítana  Kína számára a kiterjesztett holdkutatás stratégiai és tudományos előnyeinek kiaknázásában.

Ez már a második alkalom, hogy Kína mintákat gyűjt a Holdról, miután a Csang'e-5 2020-ban sziklákat hozott vissza a Földhöz közelebbi oldalról.

A Csang'e-6 szonda kiállta a magas hőmérséklet próbáját is. Először a Hold felszínébe fúrta magát, majd egy mechanikus kar segítségével felkaparta a talajt és a kőzeteket, így gyűjtve mintát.

Ezt követően robotkarok húzták fel a kínai zászlót.

A vulkanikus kőzetből, bazaltból készült zászlót úgy tervezték, hogy ellenálljon a korróziónak és a Hold túlsó oldalán uralkodó szélsőséges hőmérsékletnek, tekintettel a jövőbeli holdi küldetésekre.

A kőzetet „összezúzták, megolvasztották és az emberi hajszálak átmérőjének egyharmadát kitevő szálakká húzták, majd cérnává fonva szövetet készítettek belőle

– mondta Zhou Changyi mérnök.

Az ország további tervei között szerepel, hogy 2030-ra űrhajósokat juttat a Holdra, és kutatóbázist épít a déli póluson, ahol vélhetően vízjég is található.

A szakértők szerint a Csang'e-6 leszállóegység által gyűjtött minták kulcsfontosságú nyomokat szolgáltathatnak a Hold, a Föld és a Naprendszer eredetével és fejlődésével kapcsolatban.

Hatalmas kémháború tört ki Kína és Európa között, ebből Magyarország sem maradhat ki

Kína újabb embereket vett őrizetbe, akiket azzal vádolnak, hogy az Egyesült Királyság titkosszolgálatának dolgoztak. Mindeközben a kínai kémhálózatot is érzékeny veszteségek érték az elmúlt hetekben. A letartóztatások ismét felerősíthetik a Magyarországon szolgálatot teljesítő kínai rendőrökkel kapcsolatos félelmeket.
Bővebben--->