Kína ellenlépéseket fog tenni válaszul arra, hogy az Egyesült Államok vízumkorlátozásokat vezet be kínai tisztviselőkkel szemben a délnyugat-kínai tibeti autonóm területre való bejutás miatt – közölte a kínai külügyi tárca kedden.
Amit az Egyesült Államok tett, az súlyos beavatkozásnak minősül Tibet ügyeibe, amelyek Kína belügyei közé tartoznak. Súlyosan sértik a nemzetközi jogot és a nemzetközi kapcsolatokat szabályozó alapvető normákat. Kína határozottan ellenzi ezt
– jelentette ki Guo Csia-kun, a tárca szóvivője.
Guo megjegyezte, hogy Tibet mindenki számára nyitva áll, eddig sem korlátozták a külföldiek beutazását, és a régióba minden évben nagyszámú, 2024-ben például 320 ezer külföldi utazó, valamint különféle szektorokból érkező ember látogatott a térségbe.
„Tekintettel a régió különleges földrajzi és éghajlati viszonyaira, teljes mértékben szükséges, hogy a kínai kormány megtegyen bizonyos intézkedéseket az idelátogató külföldiek ellenőrzése és védelme érdekében” – mondta a szóvivő. Hozzátéve, hogy ellenzik a a tibeti emberi jogokat, a vallást és a kulturális fejlődést érintő helyzet alaptalan rágalmazását, és elutasítják a külföldi tisztviselők beavatkozását a régióban való feladatuk ellátása ürügyén
A washingtoni álláspont
Peking sürgeti az amerikai felet, hogy „tartsa tiszteletben a Tibettel kapcsolatos kérdésekben vállalt kötelezettségét, hagyjon fel a tibeti függetlenséget szorgalmazó erők támogatásával ,és ne használja fel a területtel kapcsolatos kérdéseket arra, hogy beavatkozzon Kína belügyeibe” – hangsúlyozta a magát kommunistának valló állam szóvivője.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter hétfőn vízumkorlátozásokat jelentett be a kínai kormánytisztviselőkkel szemben, akik Washington szerint kitiltják az amerikai diplomatákat és turistákat Tibetből. A Trump-adminisztráció tagja hangsúlyozta, hogy Pekingnek „vissza kell állítania a kölcsönösség elvét, hogy diplomatáink és mások ugyanúgy hozzáférhessenek a tibeti területekhez, mint ahogyan a kínai diplomaták is széles körű hozzáférést élveznek az Egyesült Államokon belül”.
Egy asztalhoz ült Kína és az EU, Hszi Csin-ping globális összefogást hirdetett
Egyenlő versenyfeltételekről, beruházásokról, egymás piacához való kölcsönös hozzáférésről tárgyalt az EU kereskedelmi biztosa és Kína kereskedelmi minisztere. A találkozó előtt a kínai elnök is azt hangoztatta, hogy globális összefogásra van szükség a kereskedelem területén. Erről itt írtunk részletesenKövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Tömegbaleset Budapesten: riasztották a tűzoltókat

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van eladni a saját lakását
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

Nagy baj lesz a nyugdíjasokkal, egyre nő a szakadék

Dubaj belefullad az aranyba, ha nem csökkennek az árak

Lebukott a lakásmaffia: ügyvédeket csuktak le

Nagy Márton bejelentést tett: újabb szektorba avatkozhat bele az állam
