Kínai bevándorlók új hulláma lepi el Mexikót. Lehetőségeket, nagyobb szabadságot, jobb pénzügyi kilátásokat keresve hagyják el hazájukat egy olyan időszakban, amikor Kína gazdasága lelassult, a fiatalok munkanélküliségi rátája továbbra is magas, az ország kapcsolatai az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel pedig megromlottak – mutat rá összeállításában az AP.
Míg az Egyesült Államok határőrsége az elmúlt évben kínaiak tízezreit tartóztatta le az USA-Mexikó határon, ezrek éppen a latin-amerikai országot választják végső úti céljukká. Sokan reménykednek abban, hogy ott letelepedve saját vállalkozást tudnak indítani, kihasználva Mexikó Egyesült Államokhoz való közelségét.
Kapcsolódó
Tavaly a mexikói kormány 5070 ideiglenes tartózkodásra jogosító vízumot adott ki kínai bevándorlóknak, kétszer annyit, mint az előző évben. Kína ezzel a harmadik helyen áll az Egyesült Államok és Kolumbia mögött a Mexikóba bevándorolni szándékozók listáján.
Ellentétben a kínaiak korábbi generációival, akik a dél-kínai Guangdong tartományból tartottak Észak-Mexikóba, az újak már Kína egész területéről érkeznek.
Legtöbben arról számolnak be, hogy a versenyképes munkahelyi kultúra és a magas lakásárak miatt hagyták el Kínát. Míg mások az ott uralkodó légkörrel indokolják távozásukat.
Miként egy bevándorló fogalmazott: „Érzem a politikai regressziót, a szabadság és a demokrácia visszavonulását. Szóval az élet ott nagyon fájdalmas.”
A mexikói Országos Statisztikai és Földrajzi Intézet legutóbbi, 2020-as népszámlálási adatai azt mutatják, hogy a kínai bevándorlók főként Mexikóvárosban élnek. Egy évtizeddel ezelőtt a népszámlálás a kínaiak legnagyobb koncentrációját Baja California államban, az USA-Mexikó határon, Kaliforniával szemben regisztrálta.
De nem csak egyénileg keresik itt egyre többen a boldogulásokat:
Mexikóban folyamatosan nő a kínai multinacionális vállalatok jelenléte is, amelyek az amerikai piacok közelsége miatt alapítanak itt cégeket.
Mexikóváros belvárosában a kínai vállalkozók már számos új nagykereskedelmi üzleteket nyitottak, emellett több tucat épületet is birtokba vettek. Ez azonban feszültségek forrása is lett a helyi vállalkozások és a lakosok körében, akik szerint a kínai tulajdonú vállalkozások terjeszkedése lassan kiszorítja őket.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Újabb szigor jön az egészségügyben

Orbán Viktor és Sulyok Tamás is részt vesz Ferenc papa temetésén

Lecsapott a jeges villámárvíz az országban, ezek a települések érintettek

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Trónfosztás: Elon Musk már nemigen rúg labdába Európában

Meredek célár érkezett, kilőhet az OTP

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon
